Akumulator cynkowo-powietrzny – rewolucja w magazynowaniu energii

By admin
In AKTUALNOŚCI
Czerwiec 10, 2012
0 Comments
1357 Views

ndp030Naukowcy pracujący dla Eos Energy Storage, skonstruowali nowy typ baterii cynkowo-powietrznej o mocy 1/3 kW. Może on osiągnąć do 2700 cykli ładowania-rozładowania, bez żadnych oznak jej degradacji. Akumulatory cynkowo-powietrzne mają dwa razy większą gęstość energii, niż baterie litowo-jonowe. Bateria będzie mogła być używana przez około 30 lat. Ma stać się najbardziej wydajną baterią na świecie, lepszą nawet od obecnych akumulatorów ołowiowo kwasowych.

Nowy typ baterii będzie mógł być wykorzystany dla rozwoju samochodów elektrycznych oraz magazynowania energii elektrycznej. Akumulatory cynkowo–powietrzne są bezpieczne i niedrogie. Zapewniają dużą gęstość energii. Uzyskują większą pojemność w stosunku do objętości i niższy koszt wytwarzania, niż inne baterie. Innowacyjność rewolucyjnych baterii polega na tym, że czerpią z otoczenia niezbędny do wytworzenia prądu tlen, a nie jak w innych bateriach, w których wszystkie substancje reagujące, znajdują się w ścisłej, niejednokrotnie, hermetycznej obudowie. Reagenty stosowane w bateriach cynkowo–powietrznych, są także wytwarzane na bazie roztworów wodnych, dzięki czemu nie zapalają się tak szybko, jak np. baterie litowo-jonowe. Prace nad nowa generacją akumulatorów trwały latami. Naukowcy nie mogli sobie poradzić z niską wydajnością i krótkim czasem użytkowania. Zmienili więc konstrukcję poszczególnych cel ogniwa i elektrolitów. Zazwyczaj w bateriach cynkowo-powietrznych używano wodorotlenku potasu. Jednak skutkiem ubocznym wynikającym z jego używania było absorbowanie, dwutlenku węgla (CO2) z powietrza. W konsekwencji powstawał węglan potasu, który powoli zamykał membranę powietrzną komórki ogniwa.
Dlatego zamiast wodorotlenku potasu użyli elektrolitu o neutralnym pH, dzięki czemu dwutlenek węgla przestał być pochłaniany. Przy okazji zmieniono całkowicie układ cel w bateriach. Dzięki zmianą konstrukcyjnym, odłączenie płynnego elektrolitu od powietrza następuje grawitacyjnie (dotąd odbywało się to przez specjalne membrany). Uniemożliwia to elektrolitycznemu odkładaniu się warstw z membrany na elektrodzie cynkowej, co było (jest?) powodem uszkadzania cel akumulatora. Naukowcy pracujący dla Eos Energy Storage obecnie pracują nad baterią o mocy ponad 1 MW, kosztującą około 160 USD za 1 kWh i działającą bez degradacji, przez co najmniej 10 tysięcy cykli. źródło: TechnologyReviev.

0 0

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
fluke
Natychmiastowe wyniki w każdych warunkach – nowa rodzina testerów napięcia i ciągłości obwodu od Fluke

Fluke Corporation przedstawia dwubiegunowe testery napięcia i ciągłości obwodu: Fluke®...

Zamknij