Dynamika kontra statyka, czyli jak dobrze wybrać piec akumulacyjny

By admin
In DOM W BUDOWIE
Czerwiec 10, 2012
0 Comments
1259 Views

dwb025

Decydując się na zastosowanie ogrzewania zasilanego prądem elektrycznym rozważmy zakup pieca akumulacyjnego. Urządzenia tego typu stanowią pewne, bezawaryjne i tanie źródło ciepła pod warunkiem, że mamy dostęp do tańszej taryfy elektroenergetycznej. Oferta rynkowa w zakresie pieców akumulacyjnych jest obszerna a poszczególne modele różnią się między sobą obudową, mocą i sposobem sterowania. Dlatego też warto przyjrzeć się jej dokładnie, aby inwestycja w tym zakresie przyniosła założone korzyści.


Piece akumulacyjne wyróżnia przede wszystkim sposób oddawania ciepła. Stąd też wybrać możemy model powierzchniowo-kanałowy, w których ciepło jest oddawane poprzez izolację, obudowę i kanały. Przepływające powietrze wraz z ciepłem uwalnia się dzięki zjawisku konwekcji. Istotne pozostają również przesłony regulujące przepływ powietrza zarówno na wlocie jak i wylocie pieca, dzięki którym zyskuje się jeszcze większą precyzję ustawiania ilości oddawanego ciepła.
W piecach akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem ciepło oddawane jest do pomieszczenia za pomocą wentylatorów. Pracą samych wentylatorów steruje zaś regulator temperatury mierzący temperaturę w pomieszczeniu i załączający wentylatory tylko w razie potrzeby, czyli gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej. Zaawansowane sterowniki regulują ładowanie pieca i zapewniają wyjątkowo precyzyjny dobór temperatury w pomieszczeniu. Najistotniejszą zaletą zaawansowanych regulatorów jest zoptymalizowanie kosztów eksploatacji akumulacyjnego systemu grzewczego, dzięki możliwości nadzorowania jego pracy w oparciu o warunki pogodowe.
Sposób oddawania ciepła oraz rodzaj sterowania to ważne czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze pieca, warto też zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracowało. We wnętrzach wymagających utrzymywania stałej temperatury sprawdzą się modele z rozładowaniem statycznym, które podczas pracy nie generują hałasu. Z kolei w pokojach gdzie temperatury są zwykle wyższe powinno się zadbać o piece o rozładowaniu dynamicznym.
Aby zapewnić komfort cieplny w naszym domu należy pomyśleć o odpowiednim piecu akumulacyjnym jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie wyboru urządzenia z modernizacją instalacji elektrycznej w budynku i zapewnieniem dostawy energii elektrycznej w oparciu o tańszą, czyli nocną i weekendową taryfę energetyczną.
Jaką markę pieca wybrać z tak bogatej propozycji rynkowej? W ofercie firmy Elektrotermia znajdziemy sprawdzone już ogrzewacze serii DOA oraz nowoczesne modele DOA/E wyposażone w zaawansowane sterowniki elektroniczne. Istnieją również duże możliwości w zakresie sterowania piecem. Zatem do współpracy z ogrzewaczem możemy zastosować termostaty (np. Elektrotermia EK051), elektroniczne sterowniki temperatury z proporcjonalną regulacją zintegrowaną (np. Elektrotermia D 10) oraz regulatory z programowaniem tygodniowym (Elektrotermia EK 370).

Pamiętajmy, że pogoda lubi „płatać figle” a więc nie czekajmy na ostatnią chwilę i jak najszybciej wybierzmy odpowiedni piec akumulacyjny. Wszystko po to, by nie zaskoczyła nas zima.

AFIR biuro PR firmy Elektrotermia

0 0

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
ES9541_Good-Design-Award-20132
Nagroda Good Design Award 2013 dla nowej drukarki OKI ES9541

ES9541 nowa drukarka OKI , będąca pierwszą na rynku drukarką...

Zamknij