Ekologiczny katamaran

Katamaran Planet Solar, zaprojektowany został przez Jensa Langwassea,  według pomysłu szwajcarskiego inż. Raphaela Domjana, jest jedną z pierwszych jednostek pływających wyłącznie dzięki energii słonecznej, który przepłynął już tysiące kilometrów. Okazuje się, że stosowanie czystej energii możliwe jest w najróżniejszych warunkach.

Planet Soral jest całkowicie ekologiczny, ponieważ korzysta jedynie z energii uzyskiwanej z promieni słonecznych. Katamaran jest wyposażony w ogniwa, które łącznie zajmują powierzchnię ponad 500 metrów kwadratowych. Z kolei maksymalna moc jaką może uzyskać wynosi ponad 90 kW. Energia magazynowana jest w sześciu akumulatorach, która pozwala na pokonanie nawet 300 km. Dzięki takim instalacjom katamaran może osiągnąć prędkość do ponad 9 km/h.

Katamaran wykorzystuje uzyskaną energię słoneczną zarówno do pracy silników, specjalistycznej aparatury badawczej a nawet w kuchni. Planet Solar udowodnił już swoją moc i wytrzymałość, bowiem zdołał przepłynąć już, w ciągu prawie dwóch lat, rejs dookoła świata. Ostatnio statek posłużył również w badaniach nad Prądem Zatokowym. Budowa statku mogłaby wzbudzić wiele emocji. Istotnym jest jednak, jak katamaran przez kilka lat funkcjonowania, poradził sobie z postawionymi zadaniami.
Źródło: www.oze.pl