Jak działa sterowanie CNC?

By admin
In PORADY EKSPERTA
Kwiecień 22, 2018
0 Comments
508 Views

Przemysł produkcyjny jest niesamowicie konkurencyjnym rynkiem, na którym największe szanse na sukces mają ci, którzy przystosowali się do obowiązujących warunków. Dziś każda firma stara się zmaksymalizować swoją produkcję poprzez wykorzystanie odpowiedniej technologii takiej jak sterowanie CNC. Domyślamy się jednak, że dla wielu z Was może to być termin całkowicie nieznajomy i dziś postaramy się w sposób możliwie prosty wytłumaczyć Wam to zagadnienie.

fanuc1

O co w tym chodzi?
Warto na samym początku poznać to, co kryje się za tym nieco tajemniczym i niezrozumiałym skrótem. Otóż gdy rozwiniemy akronim CNC, to otrzymamy Computerized Numerical Control (komputerowe sterowanie numeryczne). Jego istotę można wytłumaczyć w prosty sposób – otóż jest to pewien układ wyposażony w mikrokomputer, który możemy zaprogramować w dowolny sposób. Jego zalety są często wykorzystywane w zakresie maszyn zajmujących się obróbką materiałów takich jak elektrodrążarka czy frezarka. W ten sposób możliwe jest nie tylko zintegrowanie naszej maszyny z całym łańcuchem produkcji, ale również na wprowadzanie ewentualne zmian w całym procesie.

fanuc2

Sterowanie numeryczne CNC. Źródło: fanuc.eu/pl/pl/cnc/systemy-sterowania

Istota CNC
Sam termin „numeryczny” jest kluczowy dla zrozumienia tego, jak działa każda maszyna wykorzystująca to sterowanie. Słysząc to słowo, naszym pierwszym skojarzeniem będą właśnie liczby – i nie jest to dalekie od prawdy! Sterowanie CNC przyjmuje w swoim działanie istnienie pewnego układu współrzędnych będącego punktem odniesienia dla pracy urządzenia. Wprowadzone punkty są odpowiednio przetwarzane na sygnały, które sterują zespołami maszyny. Dzięki temu urządzenie w prosty sposób jest w stanie określić bezbłędnie położenie obrabianego elementu, jak i zaplanować wszystkie potrzebne ruchy potrzebne do osiągnięcia tego celu. To naprawdę najprostszy sposób na sukces!

fanuc3

Podsumowanie
Przetwarzanie wszystkich potrzebnych do produkcji informacji za pomocą sterowania numerycznego to w dzisiejszych czasach absolutną koniecznością. Musimy pamiętać o tym, że aby osiągać maksymalną przewagę nad swoimi konkurentami musimy bardzo poważnie wziąć pod uwagę to, aby zainwestować w maszyny wykorzystujące tę technologię. Żaden pracownik, nawet najbardziej wykwalifikowany nie będzie tak skuteczny i bezbłędny jak maszyna! Nadszedł najwyższy czas, aby i w twoim zakładzie pojawiły się maszyny używające sterowania CNC!

0 0

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
Dzień w inteligentnym domu - materiał prasowy - fot.2111
Dzień w inteligentnym domu

W inteligentnym domu każdy dzień zamienia się w niezwykłą przygodę....

Zamknij