Lampy halogenowe

By admin
In WYBRANE
Styczeń 26, 2015
0 Comments
1505 Views

Lampy halogenowe są coraz częściej stosowane do oświetlania kuchni, łazienek, przedpokojów czy też jako oświetlenie zewnętrzne. Swoją popularność zawdzięczają głównie wysokiej wydajności i mniejszemu zużyciu prądu w porównaniu do zwykłych świetlówek. Światło halogenowe ma zazwyczaj wysoki współczynnik oddawania barw, dzięki czemu idealnie sprawdza się w kuchni.

142226941527113600

Lampy halogenowe a lampy na tradycyjne żarówki i świetlówki

Lampy halogenowe posiadają żarówki z żarnikiem wolframowym. Są one wypełnione gazem szlachetnym z domieszką małej ilości halogenu – takie połączenie skutecznie eliminuje efekt ciemnienia bańki od strony wewnętrznej.
Światło halogenu jest jaśniejsze od światła zwykłej świetlówki, może również imitować światło dzienne (w tym celu używa się lamp z wyższą temperaturą żarnika) – jednak wtedy lampa ma znacznie krótszą żywotność. Halogeny nigdy nie dadzą tak ciepłego światła, jak tradycyjne świetlówki – więc w sypialniach i salonach nadal najczęściej można spotkać świetlówki – zwłaszcza w lampach stojących czy kinkietach.

Design

Jak było wspomniane wcześniej – halogeny są wybierane ze względu na swoje jasne, przyjemne dla ludzkiego oka światło. Są również cenione ze względu na nowoczesny design. Większość lamp halogenowych dostępnych na rynku jest wykonana z aluminium.

Wady i zalety halogenów

Halogeny tak samo jak świetlówki maja swoje wady i zalety. Do zalet należy głównie jakość światła, możliwość oświetlania dzieł sztuki, brak rtęci oraz filtr UV. Mają jednak także i swoje wady – głównym zarzutem wobec lamp halogenowych jest ich niewielka skuteczność w porównaniu do niektórych świetlówek. Mimo, że niektóre lampy LED czy lampy wykładowcze są bardziej trwałe, to lampy halogenowe są o wiele lepsze od zwykłych żarówek (wycofywanych już z UE)
Podsumowując – lampy halogenowe są dobrym pomysłem na oświetlenie pomieszczeń użytkowych (kuchnia łazienka, przedpokój, garaż) oraz na podświetlenie niektórych elementów wnętrza (stopnie schodów, dzieła sztuki). Natomiast w sypialni, salonie, lampkach nocnych nadal lepiej się sprawdzą tradycyjne świetlówki. Halogeny można również znaleźć w większości lamp biurkowych.

Artykuł został opracowany przez sklep dolceluce.pl.

0 0

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
FOT. TRILUX_AMBIELLA LED
Ambiella – uniwersalny downlight

Ambiella firmy TRILUX to okrągła oprawa typu downlight do wbudowania,...

Zamknij