Londyńskie metro będzie nowym źródłem ciepła dla Londynu – KALEJDOSKOP nr 06/2013

By Paweł Dębowski
In AKTUALNOŚCI
Grudzień 30, 2013
0 Comments
1117 Views

W Londynie uruchomiono system wykorzystania ciepła z sieci metra, liczącego już ponad 150 lat. Sieć energetyczna Bunhill Heat & Power zostanie przebudowana tak by mogła wykorzystać ciepło ulatniające się z tuneli metra.

Kalejdoskop 062013Kalejdoskop 0620131

W londyńskim Islington, rozpoczęto prace nad innowacyjnym sposobem zapewnienia ciepła dla kolejnych 500 domów. Brytyjczycy postanowili wykorzystać ciepło generowane przez sieć metra. Będzie to pierwszy tego typu projekt na świecie. Londyńskie metro generuje duże ilości ciepła. Obecnie jest ono odprowadzane szybami wentylacyjnymi do atmosfery i nie jest w żaden sposób wykorzystywane. Teraz ma się to zmienić. Na terenie dystryktu Islington ciepło odpadowe z metra będzie przechwytywane i wykorzystywane do zasilenia lokalnej sieci ciepłowniczej. Projekt będzie połączony z wykorzystywaniem ciepła z podstacji elektrycznej Bunhill. Całość ma kosztować około 4,7 mln funtów szterlingów (około 23.359.000 zł). Projekt jest wynikiem współdziałania władz samorządowych Islington, władz brytyjskiej stolicy oraz londyńskiego metra i operatora brytyjskich sieci energetycznych, UK Power Networks. Jest on też częścią szerszego europejskiego projektu Celsjusz.

Projekt Celsjusz jest inicjatywą pięciu europejskich miast, które chcą zademonstrować jak efektywność miejskiej sieci ciepłowniczej może zostać poprawiona dzięki wykorzystaniu możliwości jakie daje ciepło odpadowe generowane w miastach.

Obecnie Islington dysponuje małą elektrociepłownią otwartą w listopadzie 2012 roku, która wytwarza w kogeneracji prąd i ciepło na potrzeby dystryktu. Sieć ciepłownicza ma 2,25 km długości. Jest do niej podłączonych 700 budynków. Wykorzystanie ciepła z metra ma pozwolić na podłączenie do sieci kolejnych 500 budynków. Sieć ciepłownicza zapewnia infrastrukturę, którą można wykorzystać do zagospodarowania ciepła odpadowego, generowanego w miastach i może to odegrać niemałą rolę w zmniejszeniu cen ciepła, zredukowaniu emisji dwutlenku węgla i uczynieniu ze stolicy bardziej samowystarczalnego energetycznie miasta. Londyn tymczasem chce do 2025 roku pozyskiwać 25% potrzebnej mu energii ze źródeł lokalnych, znajdujących się na terenie miasta.

Źródło: islington.gov.uk

0 0

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
Lampy solarne oświetlą gminę Dzierżoniów

115 ulicznych lamp solarnych zostanie zainstalowanych w kilkunastu miejscowościach na...

Zamknij