Mały przewodnik po narzędziac h do podstawowych prac z okablowaniem

na024

Na każdym z wielu etapów pracy elektryka towarzyszą mu narzędzia, które służą precyzyjnie określonym zadaniom. Duży stopień specjalizacji przyrządów odzwierciedla charakter pracy instalatora. Nie dziwi więc fakt, że obecnie producenci oferują rozwiązania wyraźnie sprofilowane pod konkretne zadania.

Aby ułatwić pracę instalatorom, firmy narzędziowe wprowadzają na rynek coraz bardziej zaawansowane i wyspecjalizowane produkty. Jednym z najpopularniejszych przyborów elektryka jest ściągacz do izolacji. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów tego typu przyrządów. Jednym z ważniejszych parametrów, na które zwracają uwagę fachowcy przy ich wyborze jest zakres średnicy obsługiwanych przewodów. Uniwersalnym takim urządzeniem dla większości instalatorów będzie ściągacz do izolacji kabli i przewodów marki TOPEX – model 32D810. Umożliwiaon wygodną pracę z przewodami o średnicy od 8 do 22 mm. Przyrząd jest dodatkowo wyposażony w precyzyjny system regulacji głębokości cięcia, który znacząco ułatwia operowanie z jego pomocą.
Usunięcie izolacji jest najczęściej wstępem do dalszych pracinstalatorskich, takich jak łączenie przewodów czy osadzanie końcówek. Połączenia lutowe, ze względu na skomplikowane i czasochłonne wykonanie, coraz częściej zastępowane są bardziej funkcjonalną techniką zaciskową.  Technika łączenia konektorowego,choć zdecydowanie łatwiejsza i efektywniejsza od lutowania, również wymaga od instalatoradużej precyzji. Dlatego poszukując odpowiednich szczypiec do zaciskania końcówek konektorowych warto zwrócić uwagę na sztywność ich konstrukcji. Przekłada się ona bezpośrednio na precyzję wykonanych połączeń. Ponadto, dobre szczypce zaciskowe często wyposażone są w innego typu przydatne udogodnienia. Dla przykładu, szczypce marki TOPEX (model 32D410) posiadają dodatkowe ostrza do zdejmowania izolacji z przewodów o małej średnicy (0.75 – 6.0 mm) oraz ostrze do cięcia kabli. Specjalizacja w branży elektroinstalacyjnej związana jest z niezwykle szybkim postępem technologicznym notowanym w ostatnich dekadach. Dynamiczny rozwój teleinformatyki sprawia, że coraz więcej fachowców musi wyposażyć się w szczypce umożliwiające zaciskanie końcówek telefonicznych i komputerowych. Niestety producenci często oferują narzędzia, które dostosowane są wyłącznie do jednego typu końcówek. Sprawia to, że do skutecznej pracy instalatorzy potrzebują kilku różnych zaciskarek. Nowa zaciskarka marki TOPEX odpowiada na te potrzeby. Umożliwia montowanie różnych końcówek (4P, 6P oraz 8P) – i to bez konieczności wymieniania głowicy (np. zaciskarka 32D409). Takie podejście minimalizuje ilość narzędzi niezbędnych instalatorowi oraz realnie wpływa na efektywność, a przez to skrócenie czasu pracy.
Praca z okablowaniem ma różne oblicza. Jej różnorodność sprawia, że nie ma jednego, uniwersalnego narzędzia, które sprosta wszystkim wyzwaniom. Rosną jednak wymagania jakościowe co do efektów. Dlatego w codziennej pracy warto postawić na solidne rozwiązania – specjalistyczny sprzęt, który ułatwi i przyspieszy pracę.