O czym warto pamiętać decydując się na system CCTV?

pe035

Systemy monitoringu zapewniają możliwość obserwacji domu, firmy oraz obiektów użyteczności publicznej. Jednak, aby właściwie spełniły swe zadania należy już na etapie projektowania instalacji systemu CCTV zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Skrót CCTV pochodzi od angielskich słów Closed Circuit Television. Oznacza on telewizję, która jest połączona w układzie zamkniętym. Systemem CCTV najczęściej określa się zespół urządzeń przeznaczonych do odbioru, przetwarzania, archiwizowania oraz wyświetlania obrazu i dźwięku w obiektach monitorowanych. Rozwiązania tego typu są nieodzownym elementem nowoczesnych instalacji bezpieczeństwa zarówno w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych jak i budynkach gospodarczych.
Już na etapie projektowania instalacji i doboru urządzeń należy pamiętać, że systemy CCTV różnią się między innymi stopniem rozbudowania. Najprostszy system bazuje bowiem na pojedynczej kamerze, która pozwala na obserwowanie najbliższego otoczenia. Efekt monitoringu możemy oglądać na ekranie telewizora, monitora CCTV lub komputera PC. Istotną rolę odgrywają również urządzenia komutacyjne, modulatory oraz przetworniki A/C. Obraz może być archiwizowany za pomocą urządzenia rejestrującego.
Jednak coraz częściej uwzględnia się systemy zaawansowane, które są znacznie bardziej rozbudowane. Wykorzystuje się w nich kamery analogowe lub sieciowe, a także urządzenia komutacyjne, multipleksery, dzielniki i przetworniki A/C. Dobierając konkretne rozwiązanie należy mieć na uwadze fakt, że oferta rynkowa w zakresie systemów wizyjnych jest bardzo obszerna. Najlepiej więc będzie, jeśli ich wyboru dokonają fachowcy. Warto skorzystać z pomocy specjalistów firmy Elektrotermia, którzy pomogą dobrać właściwe urządzenia. Tym bardziej, że kamery ulegają ciągłym udoskonaleniom.
Coraz częściej kamery analogowe zastępuje się urządzeniami opartymi o interfejsy cyfrowe. Pozostałe elementy systemu CCTV są również identyfikowane cyfrowo. Chodzi w szczególności o adres IP oraz możliwość wglądu do obrazu za pomocą strony www. Jest to bardzo korzystne, bowiem sieć Ethernet bardzo często już istnieje, natomiast łącza analogowe niejednokrotnie wymagają wykonania odpowiedniej instalacji. Jeżeli informacje mają być przesyłane na większe odległości wybierzmy łącze cyfrowe. Cyfrowe modele kamer, posiadają przynajmniej kilka funkcji, które są niedostępne dla urządzeń analogowych. Chodzi przede wszystkim o kompresję danych i rozpoznawanie ruchu.
Jednak pozyskanie obrazu w systemach CCTV to nie wszystko, gdyż obraz przechwycony przez kamerę może być rejestrowany. Najprostsze rejestratory współpracują z komputerem klasy PC poprzez port USB. W takim rozwiązaniu do komputera można podłączyć źródło sygnału audio/video. Systemy tego typu bardzo często nazywa się mini rejestratorami. Są one zasilane z portu USB.
Nowoczesne systemy monitoringu to nie tylko sprzęt. Interesującym rozwiązaniem jest oprogramowanie komputerowe, które usprawnia pracę całego systemu. Wśród wielu zalet  wynikających ze stosowania rozwiązań tego typu należy wyróżnić przede wszystkim automatyczne powiadamianie o zdarzeniach operatora oraz osób znajdujących się poza monitorowanym obiektem.
Przy wyborze systemu CCTV trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo użytkowników obiektu. Aby monitoring spełniał swoje założenia instalacja elektryczna systemu CCTV, w tym obwody sterujące, powinna być zaprojektowana w sposób profesjonalny. Dlatego też warto skorzystać z usług wspomnianej już firmy Elektrotermia. Dzięki temu zyskamy kompleksowo zaprojektowaną instalację łącznie z przygotowaniem rzetelnej dokumentacji, niezwykle przydatnej na etapie prac montażowych. Firma Elektrotermia może również wykonać projekt wszystkich instalacji w domu począwszy od zasilającej i oświetleniowej (zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej), poprzez systemy słaboprądowe, w tym telekomunikacyjne, kończąc na systemach budynku inteligentnego.

Tekst i Fot.: Afir Biuro PR firmy Elektrotermia