Po co nam wentylacja?

By admin
In PORADY EKSPERTA
Wrzesień 15, 2015
0 Comments
2149 Views

W nowoczesnym budownictwie mieszkalnym wymogiem jest wykorzystywanie wentylacji. Nie ma możliwości postawienia domu i odbioru go przez nadzór budowlany, jeśli obiekt nie będzie wyposażony w system wentylacji. W tym celu wykorzystywana jest wentylacja z rekuperacją.

vent-207144_1280

Rekuperacja – czyli co?

Rekuperacja jest systemem pozwalającym na odzyskiwanie ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz przez wentylację, przy jednoczesnym wykorzystaniu energii cieplnej do ogrzania powietrza wpadającego do pomieszczeń mieszkalnych z zewnątrz. Do prawidłowego działania systemu wystarczy minimum energii elektrycznej, dzięki czemu cały system jest energooszczędny.

Stosując rekuperację można zapewnić sobie odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej jest bezpowrotnie tracone. Wentylacja z rekuperacją pozwala na szybką i efektywną wymianę zużytego powietrza na świeże z dworu, przez co poprawia się jego jakość w pomieszczeniach. Powietrze nasycone dwutlenkiem węgla, wilgocią, zanieczyszczeniami bytowymi i innymi jest wyprowadzane na zewnątrz, a do domu trafia świeże, dobrze natlenione. Efektem rekuperacji jest zapewnienie świeżego, czystego powietrza w obiekcie mieszkalnym, bez konieczności otwierania drzwi i okien, bez względu na porę roku i obecność ludzi oraz zwierząt.

Korzyści dla zdrowia i kieszeni

Wentylacja z rekuperacją zainstalowana w domu mieszkalnym pozwala na natychmiastowe odczucie większego komfortu klimatycznego. Domownicy i ich goście mogą oddychać pełną piersią, w każdym pomieszczeniu w obiekcie. Nie trzeba przy tym odświeżać domu, wietrzyć go i wentylować w inny sposób. Człowiek przebywający cały czas w pomieszczeniach wentylowanych przy użyciu rekuperatorów ma lepsze samopoczucie, lepiej śpi i nie walczy z bezsennością. Znikają permanentne bóle głowy i poprawie ulega cała kondycja zdrowotna. Wszystko to z uwagi na fakt, że domownicy oddychają wysokiej jakości, czystym powietrzem o optymalnej zawartości dwutlenku węgla. Powietrze jest pozbawione kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych.

Bardzo istotne dla właścicieli domów z rekuperacją jest zredukowanie kosztów ogrzewania budynku, dlatego można odczuć komfort związany z taką wentylacją również we własnej kieszeni. Rekuperacja pozwala na stałą wymianę powietrza przy jednoczesnym odzysku ciepła. Dlatego polecana jest do domów energooszczędnych i pasywnych. Dobrze wykonana wentylacja z rekuperacją daje pozytywne efekty na lata, dlatego nie można oszczędzać na jej poszczególnych podzespołach. Opłaca się wybrać najwyższą jakość wykonawstwa, jaką mogą zagwarantować klientom doświadczone firmy instalacyjne.

0 0

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
bueisness5
Najbardziej prestiżowe miejsca pracy dla specjalistów – Fizyków

Praca fizyka może wydawać się osobie postronnej dość nudna, jednak...

Zamknij