RWE wymienia liczniki na inteligentne

By admin
In AKTUALNOŚCI
Listopad 25, 2014
0 Comments
1752 Views

Program „Realny Wymiar Energii” realizowany przez RWE Stoen Operator, to początek rewolucji w warszawskiej sieci elektroenergetycznej. Dzięki nowym inteligentnym licznikom energia elektryczna będzie rozliczana na podstawie jej realnego zużycia. To rozwiązanie umożliwi dobór optymalnej taryfy i mniejsze faktury za prąd.

The electrician changes the old electric meter for the new.

W ramach unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego Polska została zobowiązana do uzyskania 20% wzrostu efektywności energetycznej. Jednym z istotnych elementów realizacji tego celu jest wymiana liczników elektrycznych starszej generacji na liczniki inteligentne u co najmniej 80% odbiorców energii do 2020 roku. Testy instalacji pilotażowych pozwoliły na wybór sprawdzonej i niezawodnej technologii. Z punktu widzenia klienta ważne jest to, że operacja ta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami wymiany i użytkowania licznika. Operator nie wymaga też podpisywania nowej umowy ani aneksu do umowy już istniejącej.

Po pierwsze edukacja
Pierwsza faza projektu zakłada wymianę 100 tys. liczników na terenie warszawskiej Pragi Południe. Prace rozpoczęły się pod koniec września tego roku i potrwają do grudnia 2015 roku. Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania poprzedził pilotażowy program „Inteligentna Energia RWE”. W ramach programu w wybranych budynkach zainstalowano 600 inteligentnych liczników. Wśród mieszkańców przeprowadzono kampanię edukacyjną dotyczącą konieczności zmiany nawyków związanych z działaniami pochłaniającymi zbyt dużą ilość energii w domu. RWE regularnie analizowało zachowania klientów biorących udział w kampanii. Badania wykazały, że udało się ograniczyć w badanych przypadkach pobór mocy w szczycie o 2%. Jednocześnie zwiększało się jej zużycie wtedy, gdy sieć energetyczna dysponowała znacznie większymi rezerwami mocy. Jeśli analogiczna sytuacja dotyczyłaby całej Warszawy, to możliwość zapotrzebowania na moc zredukowano by o 18MW, a roczną emisję CO2 o 2600 ton. W skali kraju, zakładając zaledwie 1% przesunięcie, wartość redukcji wyniosłaby 250MW.

Mądry licznik
Inteligentny licznik jest jednym z elementów systemu inteligentnego opomiarowania. Tego rodzaju licznik elektryczny monitoruje ciągłość dostaw energii oraz zdalnie wznawia zasilanie, a w przyszłości dzięki produktom i taryfom wprowadzanym przez sprzedawców energii elektrycznej umożliwią dobór optymalnego rozwiązania dopasowanego do stylu życia użytkowników. Inteligentne sieci to również szansa dla osób, które same chcą produkować energię. Możliwe stanie się dokładne rozliczenie wytworzonej energii i precyzyjne zarządzanie jej zużyciem, a co za tym idzie, kontrola i ograniczenie kosztów.

Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania umożliwi także optymalizację procesu zarządzania siecią dystrybucyjną oraz wpłynie na zwiększenia poziomu efektywności energetycznej. Projekt „Realny Wymiar Energii” jest początkiem rewolucji Smart na terenie warszawskiej sieci elektroenergetycznej.

1 1

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
na037
Miernik długości kabla

Miernik długości kabla model mTDR010 - miernik długości kabla marki...

Zamknij