System bezprzewodowego sterowania automatyką budynkową EXTA FREE

System bezprzewodowego sterowania automatyką budynkową EXTA FREE

System bezprzewodowego sterowania automatyką budynkową EXTA FREE

wit061

System EXTA FREE to propozycja bezprzewodowego i bezpiecznego sterowania domową instalacją elektryczną za przystępną cenę. Rozwiązanie zapewnia kompleksową kontrolę, m.in. nad oświetleniem w budynku i na zewnątrz, roletami okiennymi, a także bramami wjazdowymi. Dzięki bezprzewodowej strukturze, system można zainstalować niemalże w każdym budynku i to bez konieczności modyfikacji istniejącego okablowania. Duży zasięg działania oraz niezawodność to cechy bezprzewodowej instalacji pracującej na częstotliwości 868MHz.

Radiolinia 868MHz

EXTA FREE pracuje na bezpiecznej częstotliwości 868MHz. Wybór takiej nośnej ogranicza problem interferencji i wzajemnych zakłóceń z innymi układami radiowymi instalowanymi w domu (np. z routerem Wi-Fi, dzwonkiem bezprzewodowym, radiolinią innego producenta itp.). Nowoczesna konstrukcja układu radiowego, zawierająca antenę trawioną w płytce pcb, zapewnia duży zasięg działania (rzędu 300m z możliwością retransmisji sygnału do 1300m w terenie otwartym).

Struktura systemu

Wymiana informacji pomiędzy modułami odbywa się zawsze w kierunku od nadajnika do odbiornika. Dany kanał nadajnika jest wpisywany do odbiornika. W systemie EXTA FREE istnieje możliwość wpisania do wielu odbiorników tego samego nadajnika. Takie rozwiązanie umożliwia realizację różorodnych scenariuszy pracy urządzeń zasilanych elektrycznie. Pojedynczy odbiornik może być kontrolowany z 32 różnych nadajników. Dzięki np. rozmieszczonym w całym korytarzu nadajnikom klawiszowym, można z dowolnego miejsca z łatwością zapalać i gasić oświetlenie. Podobną funkcję spełnia radiowy czujnik ruchu, który po wykryciu ruchu w monitorowa nym obszarze drogą radiową wysyła sygnał załączający obwody świetlne.

Elementy systemu

System EXTA FREE posiada pełną gamę nadajników i odbiorników radiowych cechujących się unikalnymi właściwościami. Urządzenia instalowane są do puszki fi60, na szynę TH35 lub natynkowo.

Nadajniki systemu EXTA FREE:

  • nadajniki klawiszowe 2- i 4- kanałowe RNK-02 i RNK-04 montowane natynkowo
  • Urządzenia grubości 15mm naklejane są wprost na ścianę. Idealnie spisują się w obiektach drewnianych, na ścianach kartonowo- gipsowych oraz szklanych powierzchniach.
  • nadajniki dopuszkowe zasilane z 230V (RNP-01) oraz bateryjnie (RNP-02)
  • Moduły mieszczą się w puszce fi60 i współpracują z przyciskiem dowolnego producenta. Zasilanie bateryjne uwalnia od konieczności doprowadzenia okablowania.
  • radiowy czujnik ruchu RCR-01
  • Urządzenie doskonale sprawdza się w sterowaniu oświetleniem. Posiada wbudowany wyłącznik zmierzchowy oraz ogranicznik czasowy. Układ zasilany jest bateryjnie i nie wymaga montażu okablowania. Sygnał radiowy uruchamia dowolne obwody świetlne.
  • nadajnik na szynę TH35 4-kanałowy RNM-10
  • Dzięki RNM-10 z łatwością można uruchomić automatycznie obwody rozproszone na dużej powierzchni, zgodnie z sygnałami generowanymi np. przez programator czasowy astronomiczny ZCM-31. Aplikacja tego typu znajduje zastosowanie w centralnym zarządzaniu roletami, oświetleniem, pompami itp.
  • translator IR/EXTA FREE RTI-01
  • Urządzenie konwertuje sygnały podczerwieni pochodzące z pilota IR (np. pilot do TV) na sygnały radiowe standardu EXTA FREE.

Odbiorniki systemu EXTA FREE:

  • odbiorniki dopuszkowe 1- i 2- kanałowe.
  • Odbiorniki w formie przekaźników montowanych w puszce fi60, pracują w trybie monostabilnym, bistabilnym oraz czasowym. Pozwalają z łatwością załączać i wyłączać dowolne aplikacje.
  • odbiorniki na szynę TH35 ROM-01 i ROM-10
  • To doskonałe rozwiązanie, w przypadku, gdy elementy automatyki budynkowej umieszczone są w rozdzielnicy. Jeżeli obudowa rozdzielnicy wykonana jest z metalu, można zastosować specjalną antenę zewnętrzną ANT-01.
  • sterowniki rolet SRP-02 i SRP-03
  • Elementy pozwalają na sterownie lokalne, centralne i grupowe poszczególnymi napędami rolet 230VAC wyposażonymi w wyłączniki krańcowe. Sterowniki posiadają pamięć dwóch ustawień komfortowych. Współpracują z nadajnikami EXTA FREE oraz umożliwiają sterowanie przewodowe za pośrednictwem przycisków roletowych.

Sterowanie za pomocą systemu EXTA FREE – przykłady zastosowania:

Sterowanie roletami
Dzięki sterownikom rolet systemu EXTA FREE możliwe jest sterowanie każdą z rolet indywidualnie za pomocą łączników dowolnego producenta (przewodowo). Możliwe jest także sterowanie indywidualne, bezprzewodowe z każdego z nadajników systemu EXTA FREE. Jeżeli pojedynczy nadajnik zostanie wpisany do grupy urządzeń, będzie on powodował pracę grupową zaprogramowanych odbiorników SRP-02. Dodatkowo każdy ze sterowników rolet posiada tryb pracy centralnej oraz dwa tryby ustawień komfortowych. Sprzęgając w rozdzielnicy nadajnik modułowy RNM-10 z programatorem czasowym 2-kanałowym ZCM-12, możliwe jest automatyczne sterowanie wszystkimi roletami w budynku zgodnie z zadaną godziną w cyklu tygodniowym.

Sceny świetlne

Właściwie dobrane oświetlenie wpływa korzystnie zarówno na estetykę wnętrza, jak i komfort osób, które w nim przybywają. Bez wątpienia możliwość zaprogramowania scen świetlnych, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami użytkownika, to najpopularniejsza funkcjonalność systemu. Oświetlenie może być sterowane indywidualnie lub grupowo. Ściemniacze EXTA FREE pozwalają na płynne dostosowanie oświetlenia do wymaganego poziomu. Zaprogramowane sceny świetlne można wywołać za pomocą pilota radiowego, pilota TV, a także nadajnika klawiszowego. Wykorzystując bezprzewodowy czujnik ruchu serii EXTA FREE, można automatycznie zapalić światło w dowolnym miejscu. Wchodząc po schodach, przechodząc do garażu czy łazienki oświetlenie uruchomi się automatycznie.

Ogród i bramy wjazdowe pod kontrolą

System EXTA FREE pozwala na jednoczesną kontrolę napędu bramy wjazdowej, bramy garażowej oraz oświetlenia wokół budynku. Ergonomiczne piloty EXTA FREE umożliwiają sterowanieurządzeniami w ogrodzie np. załączanie i wyłączanie opraw świetnych, sterowanie ogrodową fontanną, sterowanie systemami nawadniania.

Domowa sala kinowa – multiroom EXTA FREE

Translator podczerwieni RTI-01 to jeden z ciekawszych elementów pozwalających na sterowanie o
świetleniem oraz roletami za pośrednictwem pilotów podczerwieni. Ten 32-kanałowy nadajnik uczy się kodów pilotów podczerwieni, a następnie po odebraniu sygnału z urządzenia (np. pilot TV), generuje sygnał radiowy uruchamiający zadana scenę świetlną. Z systemem EXTA FREE za pomocą pilota TV wciskając jeden przycisk można uruchomić kino domowe, zasunąć rolety w pomieszczeniu oraz załączyć podświetlenie progowe wykonane w technologii LED.

Komfort bezprzewodowego sterowania za przystępną cenę
EXTA FREE to propozycja niezawodnego  i przyjaznego dla użytkownika systemu sterowania „na każdą kieszeń”. Koszt instalacji opartej na systemie EXTA FREE jest wielokrotnie niższy od konkurencyjnych, inteligentnych przewodowych i bezprzewodowych instalacji. EXTA FREE nie wymaga zakupu drogich central sterujących oraz ponoszenia kosztów związanych z montażem dodatkowego okablowania. Dzięki bezprzewodowej konstrukcji systemu, koszty można rozkładać w czasie, sukcesywnie dodając kolejne elementy. Ponadto urządzenia EXTA FREE oznaczone są znakiem ECOLINE, świadczącym o energooszczędnej konstrukcji. Więcej informacji na temat systemu można znaleźć na stronie www.zamelcet.com . Więcej informacji na temat systemu można znaleźć na stronie producenta www.zamelcet.com .

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

11 grudnia 2023
5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

12 września 2023
Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

12 września 2023
Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

12 września 2023
Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

12 września 2023

Inne z kategorii Wiedza i technika

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

5 czerwca 2023
Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

29 maja 2023