Technologia OLED w motoryzacji

By admin
In AKTUALNOŚCI
Czerwiec 10, 2012
0 Comments
1203 Views

ndp029Świetlista i przezroczysta przyszłość dachów samochodowych Firmy BASF i Philips w ramach projektu „OLED 2015” współpracują nad nową technologią OLED (Organic Light Emitting Diode) od 2006 roku.
OLED składa się z warstwy emisyjnej, warstwy przewodzącej, podłoża oraz anody i katody. Warstwy złożone są z cząstek organicznych polimerów przewodzących. Ich poziom przewodzenia znajduje się w zakresie między  izolatorami a przewodnikami,z tego względu nazywane są one półprzewodnikami organicznymi. Przyłożenie napięcia do OLED powoduje przepływ elektronów od katody do anody, zatem katoda podaje elektrony do warstwy emisyjnej, a anoda pobiera elektrony z warstwy przewodzącej, innymi słowy anoda podaje dziury elektronowe do warstwy emisyjnej. Stopień zaawansowania tych badań jest na tyle wysoki, że pozwala już na zastosowanie tej technologii w praktyce. 

System OLED można zintegrować z dachami samochodów. Wyłączone diody OLED są przezroczyste, dzięki czemu widoczność jest nieograniczona. Jedno naciśnięcie przycisku pozwala oświetlić wnętrze pojazdu. Ta koncepcja zastosowania oświetlenia OLED w dachach samochodów jest efektem wieloletniej współpracy firm BASF i Philips. Takie rozwiązanie oferuje trendy w budowie pojazdów oraz innowacyjne możliwości w zakresie ich projektowania. Możliwe już jest stworzenie konstrukcji warstwowej, która składa się z przezroczystych diod OLED i ogniw słonecznych. Takie połączenie daje przyszłemu kierowcy futurystycznego pojazdu, jedyne w swoim rodzaju poczucie otwartej przestrzeni. W ciągu dnia wytwarza ono energię elektryczną, a w nocy przezroczyste i bardzo wydajne diody OLED wydzielają bardzo przyjemne i ciepłe światło. Diody OLED to oświetleniowa rewolucja, jej zalety to duża wydajność energetyczna oraz nowe rozwiązania z zakresu projektowania. Diody OLED stanowią cienkie na 1,8 mm źródła światła, które mogą być także przezroczyste. Rozproszone światło powstaje na ich całej powierzchni. Dzięki temu są przyjazne dla użytkownika, ponieważ nie oślepiają i nie rzucają ostrych cienie w przeciwieństwie do starszych punktowych źródeł światła. źródło: Basf, europeanplasticnews.com

0 0

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
na041
Stanley FatMax – mocny akord w gamie elektronarzędzi

Firma Stanley poszerza swoją ofertę o premierową linię elektronarzędzi Stanley...

Zamknij