Zastosowanie druku 3 D – przyszłość dzieje się teraz

By admin
In WYBRANE
Maj 28, 2015
0 Comments
1130 Views

Druk 3D osiąga właśnie szczyty popularności, a Internet pełen jest entuzjastycznych opinii zamieszczanych przez użytkowników, choć, póki co, najczęściej są to jedynie szczegółowe opisy zastosowanej w konkretnym przypadku technologii oraz wyobrażenia dotyczące przyszłości świata, w którym można wydrukować dosłownie wszystko, w bezpiecznym zaciszu czterech ścian. Proponujemy, by wspólnie prześledzić, w jaki sposób możliwości drukowania wielopłaszczyznowego wprowadziły życie przeciętnego człowieka na nowy, wyższy poziom?

Druk przestrzenny – czym jest? Jaka jest jego historia?
Technologia znana pod nazwą druk 3D to, w dużym skrócie proces, który polega na wytwarzaniu przedmiotów na podstawie komputerowych modeli, w trzech wymiarach przestrzennych. Początkowo proces ten dotyczył głównie prototypów różnych elementów i form, w których mogły zostać odlane, ale postęp technologiczny oraz powszechne użycie drukarek 3D na rynku sprawiły, że w tej technice można także wykonywać gotowe produkty , jak zabawki, protezy czy części elektroniczne. Pierwsze próby druku 3D miały miejsce już w 1986 r., kiedy została opracowana metoda Stereolitografii, a dwa lata później – technika wykorzystująca osadzanie topionego materiału. W 1992 r. opracowano pierwszą drukarkę wykorzystującą technikę selective laser sintering, która polegała na nakładaniu cienkich warstw materiału a następnie utwardzaniu ich w określonych punktach przez wiązkę lasera. Z kolei pierwsze drukarki, będące w założeniu urządzeniami domowymi, powstały dopiero w 2006. Kolejne modele zakładały już tworzenie samo replikujących się drukarek – to początek rewolucji w druku 3D.

Fantazja, a rzeczywistość

Chociaż wszystkie marzenia dotyczące niedalekiej przyszłości, w której konkretne, najbardziej wyspecjalizowane przedmioty będą drukowane (w zależności od technologii) z dokładnością nawet do 0,1 milimetra już częściowo się urzeczywistniają, nie mają na razie zbyt dużego wpływu na egzystencję każdego z nas. W jaki sposób bowiem nasze życie może zmienić się tu i teraz dzięki temu, że gdzieś w zaawansowanych laboratoriach drukuje się roboty czy maleńkie części do misternych konstrukcji? Nie da się też ukryć, że produkcja wielkoskalowa jest w większości przypadków zwyczajnie tańsza i dużo bardziej opłaca się daną rzecz po prostu kupić, niż ją żmudnie drukować. Trzeba przyznać jednak, że druk 3D sprawdza się doskonale w dziedzinach wymagających ogromnej precyzji, gdzie nie trzeba troszczyć się o czas. To dobrze widać na przykładzie np. medycyny, branży elektronicznej czy w przemyśle zabawkarskim. Jest to niezastąpione rozwiązanie również w przypadku konieczności stworzenia prototypu przedmiotu, gdzie produkowanie formy odlewniczej po prostu się nie opłaca.

O druku 3d przeczytasz na http://domlab.pl/

0 0

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
Bez-nazwy-7
Solarny wymiar architektury – Schüco BIPV

Energia słoneczna to jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej....

Zamknij