Dziesięć głównych trendów w energetyce i ICT – KALEJDOSKOP nr 06/2013

By Paweł Dębowski
In AKTUALNOŚCI
Grudzień 30, 2013
0 Comments
1051 Views

Firma doradcza Frost & Sullivan zidentyfikowała 10 głównych trendów, które będą miały wpływ na przyszłą konwergencję sektorów energetycznego oraz telekomunikacji i informatyki (ang. Information & Communication Technologies, ICT). Skokowe przejście systemów energetycznych z technologii prawie XIX-wiecznych do świata rozwiązań inteligentnych sprawia, że otwiera się wiele możliwości rynkowych dla współpracy dwóch wymienionych sektorów.

ict

Według Frost & Sullivan globalne inwestycje w urządzenia inteligentne wzrosną o niemal 400%, z 27 mld USD w roku 2011 do 125 mld USD w roku 2017. Prognoza dotyczy inwestycji obejmujących zaawansowane systemy pomiarowe i automatykę sieci, ale także kable wysokiego napięcia i systemy reagowania na popyt na energię. Niemniej jednak, nawet taki wzrost inwestycji nie będzie wystarczający, aby koncepcja inteligentnych sieci stała się rzeczywistością. Skala inwestycji jest tak wielka, że zakłady energetyczne będą zmuszone do oceny projektów pod względem ich znaczenia i priorytetów oraz skupienia się na tych, które muszą być zrealizowane najpilniej.

Zakłady energetyczne mają ograniczone pole działania, jeżeli chodzi o możliwość wykorzystania wszystkich pojawiających się potencjalnych innowacji. Czynniki takie, jak rozwój odnawialnych źródeł energii czy generacja rozproszona mają duży wpływ na sytuację na rynku energii. Zakłady energetyczne muszą sprostać temu wyzwaniu, inwestując zarazem w szereg projektów modernizacji sieci. Dla dostawców rozwiązań ICT kluczowe znaczenie będzie miało poznanie priorytetów inwestycyjnych i działań podejmowanych przez zakłady energetyczne. Dzięki temu łatwiej będzie przewidzieć jakie produkty i rozwiązania będą potrzebne.

Bardzo często się zdarza, że firmy z sektora ICT są gotowe do wprowadzenia jakiejś technologii w przekonaniu, że jest na nią duże zapotrzebowanie. Po czym ich zdziwienie wywołuje zbyt powolna akceptacja tego rozwiązania przez branżę energetyczną. Zrozumienie priorytetów sektora energetyki w zakresie inteligentnych sieci niezwykle ułatwi rozpoznanie tych narzędzi ICT, które w danym momencie są najbardziej potrzebne. Firma Frost & Sullivan zorganizowała konferencję on-line (w języku angielskim) poświęconą najważniejszym 10 trendom w energetyce i ICT. Konferencja z pewnością zainteresuje dostawców usług telekomunikacyjnych, integratorów systemów, producentów oprogramowania i aplikacji, dostawców technologii M2M, firm telekomunikacyjnych i producentów urządzeń. Ze strony sektora energetycznego podane informacje mogą zainteresować zakłady energetyczne i producentów urządzeń

0 0

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
na035
Marki Grupy Topex

Siłą Grupy Topex są rozpoznawalne i sprawdzone marki. Od 1990...

Zamknij