5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wiertarkach

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wiertarkach

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wiertarkach

Wiertarka to jedno z podstawowych narzędzi, przydatnych nie tylko w warsztacie stolarskim, ale także w każdym domu. Dzięki niej powiesimy obrazek na ścianie, zamontujemy nowy żyrandol, czy też przeprowadzimy proste prace remontowe na własną rękę. Co warto wiedzieć planując zakup wiertarki?

top_wiertarko_wkretarka

Po pierwsze, istnieje kilka typów wiertarek
Wiertarki, ze względu na zróżnicowane parametry, podzielić można na kilka typów. Pierwszym z nich jest wiertarka ręczna, napędzana siłą naszych mięśni. Nadaje się doskonale do wiercenia otworów w miękkich surowcach, ale nie przyda się w przypadku betonowych ścian czy twardych gatunków drewna. Drugi typ to wiertarki bezudarowe, przeznaczone dla amatorów. Charakteryzują się mocą od 500 do 700 W. W zupełności wystarczą do przeprowadzenia podstawowych prac domowych, ale przy wielogodzinnym używaniu szybko się wyeksploatują. Dlatego też do długotrwałych prac remontowo-budowlanych polecane są wiertarki udarowe, dostępne w dwóch wariantach: o mniejszej mocy dla amatorów lub większej mocy dla profesjonalistów. Kolejny rodzaj tego narzędzia to wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, zasilane energią elektryczną z baterii. Ich dodatkowa funkcja, wkręcanie i wykręcanie śrub, znacząco poszerza zakres prac, które możemy przy ich pomocy wykonać. Młotowiertarki to specjalistyczne narzędzia przeznaczone do wykonywania otworów w betonie. Wiertarki pionowe (młoty pneumatyczne) używane są w podczas prac drogowych w celu kruszenia asfaltu lub betonu. Ostatni typ, wiertarki stołowe, znajduje zastosowanie w warsztatach ślusarskich. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz odpowiednią dla siebie wiertarkę.

Po drugie, czym jest udar?
Wspomniana już powyżej cecha wiertarki, na którą należy zwrócić uwagę, to udar. Łączy on ruch obrotowy wiertła z ruchem posuwistym. Dzięki temu wiertarki wyposażone w udar (lub też mające możliwość jego załączenia) nadadzą się do wykonywania otworów w materiałach twardych i kruchych.

Po trzecie, moc wiertarki
Istotnym parametrem omawianych urządzeń jest ich moc. Jest ona ściśle powiązana z przeznaczeniem wiertarki oraz z wielkością otworów, które planujemy za jej pomocą wykonywać. Nieduże otwory, o średnicy od 6 do 15 mm, zrobić można urządzeniem o mocy 400-650 W; taka wiertarka będzie wystarczającym rozwiązaniem do użytku domowego. Do poważniejszych prac należy wybrać model o mocy 700-1000 W. Nada się on nie tylko do wiercenia dużych otworów, ale także do mieszania zaprawy w dużym zbiorniku.

Po czwarte, maksymalna średnica i maksymalna prędkość
Kolejne cechy urządzenia, o których warto wspomnieć, to maksymalna średnica wiercenia (podawana dla każdego rodzaju surowca z osobna) oraz maksymalna prędkość obrotowa, świadcząca o wydajności narzędzia.

Po piąte, jaki uchwyt do osprzętu wybrać?
Wiertarki mogą być wyposażone w dwa rodzaje uchwytów, za pomocą których mocowane są wiertła. Uchwyty kluczykowe są mocniejsze, bezkluczykowe (czyli inaczej samozaciskowe) – łatwiejsze i szybsze w obsłudze.

Słowo wiertarka kryje w sobie zróżnicowaną grupę narzędzi, o parametrach pozwalających na dobranie odpowiedniego urządzenia zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Kupując wiertarkę warto zapoznać się z kilkoma jej podstawowymi cechami: udarem, mocą, maksymalną średnicą wiercenia oraz maksymalną prędkością obrotową.

Sprawdź inne porady dotyczące wiertarek dostępne na stronie http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wiertarki-wkretarki-i-mloty/akcesoria-do-wkretarek/wiertla/czy-wiercenie-w-plytkach-musi-byc-trudne.html

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Narzędzia

Spawarka przyszłości – to spawarka ekologiczna

Spawarka przyszłości – to spawarka ekologiczna

5 lutego 2016
Kosy i podkaszarki kontra kosiarki – które urządzenia sprawdzą się lepiej?

Kosy i podkaszarki kontra kosiarki – które urządzenia sprawdzą się lepiej?

28 grudnia 2015
Młotowiertarka akumulatorowa 180 APP marki Kress

Młotowiertarka akumulatorowa 180 APP marki Kress

3 listopada 2015