Kraków rozpoczyna wymianę lamp ulicznych na ledowe

By admin
In AKTUALNOŚCI
Styczeń 12, 2015
0 Comments
989 Views

Kraków wymieni w ciągu roku blisko 4.400 lamp ulicznych, co stanowi 6,5% wszystkich takich urządzeń w mieście. Stare lampy zostaną zastąpione energooszczędnymi typu LED. Przyniesie to oszczędności na zużyciu prądu i zmniejszy emisję dwutlenku węgla. Modernizacją oświetlenia zajmie się firma FB Serwis z Warszawy.

proper-lighting

Inwestycja o wartości 31,9 mln zł zostanie w 45% dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu SOWA. Jej zakończenie zapowiedziano na 30 września 2015 roku. Dodatkowo przewiduje się wymianę istniejących szaf zasilających na nowe oraz przekazanie miastu systemu informatycznego do sterowania oświetleniem.

Nowe lampy będą zużywać 60-70% mniej energii, co przełoży się na mniejsze rachunki za oświetlenie miasta. Oszczędności mają wynieść około 700.000 zł w skali roku. Obecnie Kraków płaci za oświetlenie około 22 mln zł rocznie. Inwestycja przyczyni się też do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.  Kraków przygotowuje się do wymiany wszystkich sodowych lamp ulicznych na energooszczędne urządzenia ledowe. Do testów zgłosiło się 17 firm. Spośród nich w przyszłym roku zostanie wybrany podmiot, który w systemie koncesyjnym zajmie się wymianą, a następnie obsługą eksploatacyjną około 55.000 lamp ulicznych. Władze miasta szacują, że zwrot inwestycji dla operatora miejskiego oświetlenia nastąpi w ciągu 14–18 lat.

1 1

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
fal
Jak wybrać falownik do maszyn CNC?

Falowniki, zwane także przemiennikami częstotliwości, wykorzystuje się z powodzeniem przy...

Zamknij