Tesla namówiła Panasonica na wspólną fabrykę akumulatorów

Już wkrótce powstanie ogromna fabryka akumulatorów-magazynów energii. Szczegóły współpracy pomiędzy Teslą i Panasonic nie zostały ujawnione, wiadomo jednak, że Tesla do wspólnego przedsięwzięcia dostarczy teren i infrastrukturę produkcyjną, a Panasonic dostarczy swoje technologie. Nie jest jeszcze znana lokalizacja fabryki, a Tesla rozważa potencjalne lokalizacje w Nevadzie, Nowym Meksyku, Arizonie lub Teksasie. Wiadomo, że pracę w niej ma znaleźć 6.500 osób, produkcja ma ruszyć w 2017 roku, a pełna zdolność produkcyjna na poziomie 50 GWh baterii/rok ma zostać osiągnięta 3 lata później.

Tesla zakłada, że dzięki produkcji baterii w „Gigafactory”, obniży koszt zestawów baterii montowanych w jej samochodach elektrycznych o ponad 30%. Dzięki temu możliwe będzie m.in. zapowiadane przez Teslę wypuszczenie na rynek swojego kolejnego elektrycznego Modelu 3, który ma kosztować w USA około 35.000 dolarów i którego zasięg ma wynosić ponad 320 km/h (około 200 mil).

Projekt o nazwie „Gigafactory” ma pochłonąć 5 mld dolarów. Tesla chce sfinansować ogromną inwestycję częściowo poprzez emisję obligacji o wartości 1,6 mld dolarów. Udział finansowy Tesli w projekcie „Gigafactory” ma wynieść w sumie około 2 mld dolarów, a właściciel Tesli, Elon Musk zapowiada poszukiwania kolejnych partnerów.

Na produkcji w „Gigafactory” i obniżeniu kosztów baterii może skorzystać również branża energii odnawialnej. Tanie baterie są niezbędne, aby rozwijać off-gridowe technologie produkcji energii. Baterie z „Gigafactory” Elon Musk będzie mógł wykorzystać nie tylko w Tesli, ale także w innej ze swoich firm – SolarCity, która montuje w USA małe instalacje fotowoltaiczne.

Materiały prasowe: Panasonic