Żyjemy w świecie, w którym technologia rozwija się bardzo dynamicznie. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest sieć 5G. Wokół tego tematu funkcjonuje wiele mitów, które są nieustannie powielane i owiały sieć 5G złą sławą. Jakie są najważniejsze fakty na temat technologii 5G?
Czym jest sieć 5G?
Technologia 5G jest najnowszym systemem umożliwiającym mobilną komunikację. W porównaniu z dotychczas wykorzystywanymi rozwiązaniami pozwala na zdecydowanie szybszy przepływ danych oraz zwiększa ilość urządzeń, które mogą być jednocześnie obsługiwane. Wprowadzenie do powszechnego użytku sieci 5G może zapewnić zdecydowanie większą niezawodność sieci, a także zmniejszyć opóźnienia. Na ten moment, w Polsce sieć 5G nie funkcjonuje, choć trwają przygotowania do jej wdrożenia. Istnieje kilka lokalizacji na świecie, w których można zaobserwować działanie technologii 5G. Jest to m.in. Szwajcaria, Korea Południowa i niektóre obszary w Stanach Zjednoczonych – m.in. Los Angeles i Minneapolis.
Standardy wcześniejsze, a 5G – różnice
Wprowadzenie do powszechnego użytku technologii 5G wiąże się przede wszystkim z widocznym na pierwszy rzut oka wzrostem prędkości internetu. Pobieranie plików stanie się zdecydowanie szybsze, a przedsiębiorcy działający w niektórych branżach – np. zajmujących się produkcją gier komputerowych – zanotują wyższe zyski.
Z technologią 5G wiąże się bezpośrednio ograniczenie opóźnień w transferze danych. Brak opóźnień zrewolucjonizuje niektóre rozwiązania technologiczne, które już dziś powoli zaczynają funkcjonować. Sieć 5G z pewnością przyspieszy rozwój transportu autonomicznego i zdalnej medycyny. Już teraz odbywają się operacje wykonywane na odległość – poprawa niezawodności sieci z pewnością zrewolucjonizuje współczesną chirurgię.
Rozwój sieci 5G to szansa na zwiększenie ilości obsługiwanych urządzeń. Możliwe będzie wprowadzenie nowych technologii, takich jak chociażby opaski monitorujące stan zdrowia, albo inteligentne urządzenia wykorzystywane na szeroką skalę w miastach czy w rolnictwie.
5G, a rozwój technologiczny
W różnych krajach na świecie prowadzone są intensywne testy funkcjonowania sieci 5G. Potwierdzono wydajność w transmitowaniu filmów w oparciu o streaming, a także wyświetlanie materiałów telewizyjnych w jakości do 8K, która będzie współpracowała z rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Dzięki sieci 5G istnieje też możliwość rozwinięcia Internetu Rzeczy – już dziś dostępne jest zdalne kontrolowanie urządzeń domowych, a przy zastosowaniu sieci 5G możliwe byłoby znaczne usprawnienie tej technologii i wprowadzenie widocznych oszczędności w sektorze publicznym i prywatnym. Jakie będą najważniejsze rozwiązania, które rozwiną się dzięki sieci 5G?
- Cloud gaming – dzięki tej technologii (która już się dynamicznie rozwija), możliwe będzie granie w gry w chmurze, bez konieczności posiadania silnego komputera lub dedykowanej konsoli.
- Connected car – system pozwoli na szybkie informowanie o ewentualnym wypadku, a także z czasem sprawi, że pasażerowie nie będą brali czynnego udziału w prowadzeniu auta.
- Łączność służb – dzięki sieci 5G znacznie poprawi się jakość i skuteczność działań podejmowanych w celu ochrony ludności.
- Drony – przy zastosowaniu sieci 5G możliwe będzie używanie dronów do transportu krwi czy wspierania strażaków w gaszeniu pożarów.
Technologia 5G – wady i zalety
Sieć 5G będzie praktycznie niezawodna. Będzie charakteryzowała się odpornością na zakłócenia i umożliwieniem wielu jednoczesnych połączeń. Znacznie zwiększy się szybkość mobilnego internetu, którego prędkość przekroczy nawet 100 Gbps! Jednak technologia ta może wiązać się też z pewnymi negatywnymi konsekwencjami. Zrealizowanie całego projektu to ogromne koszty, a aby móc korzystać ze wszystkich możliwości niezbędne będzie wymienienie sprzętu na nowy, przystosowany do specyfiki nowej sieci 5G.
Fake newsy
Sieć 5G nie zagraża ludzkiemu życiu i zdrowiu! Jest to najczęściej powielany mit, który sprawił, że pojawiło się wielu przeciwników wprowadzenia technologii 5G. Z biologicznego i fizycznego punktu widzenia, oddziaływanie nowej sieci na organizm człowieka nie odbiega w żadnym stopniu od oddziaływania innych urządzeń, które do swojego działania wykorzystują fale radiowe. W miejscach, w których już stosuje się sieć 5G, nieustannie monitorowany jest jej wpływ na otoczenia i ciało człowieka, a żadne nieprawidłowości nie są notowane. Istnieje też rząd wiarygodnych badań naukowych, potwierdzających bezpieczeństwo technologii 5G.
5G, a zużycie energii elektrycznej
Ważną konsekwencją związaną z wprowadzeniem technologii 5G jest zredukowanie zużycia energii elektrycznej. Będzie miało to miejsce zarówno w terminalach końcowych użytkownika, jak i w sieci dostępowej operatora. Dlaczego sieć 5G zużywa mniejszą ilość energii? Przede wszystkim, wynika to z precyzyjnego określania kierunku wiązki sygnału oraz z kontrolowania jej mocy. Dzięki temu użytkownik zyskuje oczekiwany poziom usługi przy najmniejszej, wymaganej konsumpcji. Aby możliwe było osiągnięcie tego celu, sieć 5G będzie musiała współpracować ze sztuczną inteligencją.
Wdrożenie do powszechnego użytku sieci 5G jest bardzo ważne. Wynika to z tego, że w ciągu kilku najbliższych lat aktualna konfiguracja sieci nie będzie w stanie obsłużyć ruchu o natężeniu wskazanym w prognozach. Z technologią 5G wiąże się wiele istotnych korzyści, które z pewnością przyniosą wiele nowych rozwiązań w funkcjonowaniu społeczeństwa.