Ciężko jest sobie wyobrazić funkcjonowanie bez elektryczności, dlatego nie dziwi fakt, że to jedno z zadań, które planujemy już na starcie budowy domu. Prąd to nie tylko światło, czy możliwość ładowania laptopa, ale też zasilanie ogrzewania, czy uruchomienie pompy w studni. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz wymianę instalacji, poznaj najczęściej popełniane błędy i zobacz, jak ich uniknąć. Zapraszamy!
Zbyt mała liczba gniazdek
To najczęściej spotykany błąd, który wynika z braku zaplanowania instalacji elektrycznej. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy warto przemyśleć ilość urządzeń, które będziemy zasilać plus dodać kilka awaryjnych. Pomieszczenia takie jak kuchnia, czy salon będą się znacznie lepiej prezentowały, jeśli przygotujemy adekwatną ilość gniazdek niż wtedy, gdy będziemy się posiłkować przedłużaczem.
Nieodpowiednie przewody
Instalacje elektryczne to sieci, które powinny zostać ułożone w przemyślany sposób. W przypadku ewentualnej awarii lub remontu dobrze jest znać dokładne położenie okablowania, bez konieczności ingerencji w strukturę ścian. Dobrą praktyką jest dodatkowe zabezpieczenie peszlami, co uchroni strukturę przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Nierespektowanie zasad bezpieczeństwa
Zasada jest prosta – urządzenia elektryczne nie mogą znajdować się w okolicy wody. Jest to często ignorowane w łazienkach, gdzie widuje się pralki ulokowane obok wanny, czy brodzika. To niezwykle nieodpowiedzialne zachowanie, które może prowadzić do tragedii.
Niedobór światła
Wymieniając instalacje elektryczne, dobrze jest przemyśleć kwestie oświetleniowe. Współczesne aranżacje zachęcają do zaplanowania kilku alternatywnych punktów oświetleniowych, które będą działały niezależnie od siebie. Przykładem są centralne lampy wiszące wspierane ściennymi kinkietami lub ledowymi tubami ułożonymi punktowo. Warto też pomyśleć o kilku niezależnych łącznikach światła, co znajdzie szczególne zastosowanie w pomieszczeniach dużych lub przechodnich.
Problemy z przeciążeniami sieci
Częstym problemem jest nieumiejętne rozlokowanie urządzeń – te, które charakteryzują się wysokim zużyciem prądu jak pralka, czy piekarnik powinny być instalowane w odrębnych obwodach. Instalacje elektryczne powinny być zaplanowane w taki sposób, aby nie powodować nieplanowanego wyłączenia innych, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia elektroniki i podzespołów.
Nieestetyczne wykonanie
Choć większość prac związanych z wymianą instalacji nie odbywa się na widoku, nie oznacza to, że nie powinny być wykonane w sposób estetyczny. Wszelkie puszki powinny zostać osadzone estetycznie, a przewody ukryte w sposób niewidoczny w ścianie lub płytach kartonowo – gipsowych. Jeśli jest to niemożliwe, pozostają listwy maskujące, jednak zdecydowanie lepiej, gdy ukryjemy je z widoku.