6. KONWENCJA RYNKU ELEKTROTECHNICZNEGO

6. KONWENCJA RYNKU ELEKTROTECHNICZNEGO

6. KONWENCJA RYNKU ELEKTROTECHNICZNEGO

Wzięło w niej udział 170 uczestników z 88 firm, w tym przedstawicieli 20 dystrybutorów i grup zakupowych oraz 60 producentów i importerów. Bezpośrednie spotkania biznesowe z „nutką” prywatności stanowią jedną z największych wartości tych konwencji.

Bez-nazwy-3

Prezentacje pokazały stan rynku dystrybucyjnego, nowe wyroby wdrażane przez firmy Hager i Osram oraz ocenę sytuacji płatniczej klientów, monitorowanej przez Euler Hermes.
Firma Hager zaprezentowała bardzo ciekawą i ważną propozycję związaną ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach, pn. „Wracam bezpiecznie”. Wszyscy przecież wiemy, jak jeżdżą przedstawiciele handlowi… Firma Osram przedstawiła prezentację, pt. „Osram – tworzymy światło” z nowoczesną technologią i innowacyjnością w tle.
Euler Hermes Collections omówił „Syntesys – Program Analiz Należności” i jakie informacje można z niego uzyskać.
Szczególnie zapadł w pamięć uczestników Konwencji wykład profesora Dariusza Rosatiego o sytuacji ekonomicznej i jej perspektywach, pt. „Sytuacja gospodarcza i ekonomiczna Polski i Europy: Jak może wyglądać przyszłość?”
Profesor Dariusz K. Rosati zaprezentował bardzo zrównoważoną, głęboką wizję stanu ekonomii w Polsce, Europie i na świecie. Profesjonalna forma przekazu i udokumentowane oceny zaimponowały większości słuchaczom. Sympatyczna, aczkolwiek bardzo konkretna pani adwokat z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych SZiP (Ślązak, Zapiór i Wspólnicy), specjalizująca się w prawie regulującym ład korporacyjny w spółkach kapitałowych, starała się uświadomić z jakimi problemami wiąże się bycie członkiem zarządu takich spółek. Prezentacja nosiła tytuł „Relacje w Spółce – konflikt, czy wspólność interesów?” Następnie prezes firmy EP Serwis, przedstawił autorską receptę na problemy związane z obrotem paletami pod hasłem „zawsze na czas”. Na bazie palety EUR EPAL zaprezentował usługę wynajmu palet i korzyści z niej wynikające pod nazwą „Serwis palet – pool paletowy EP Serwis”. W tej chwili jest to jedyna, dostępna na rynku polskim profesjonalna alternatywa dla zamkniętego poolu paletowego.
Zespół ETIM Polska pod egidą przedstawicieli firmy TIM i Konsorcjum Elmega, zaprezentował stan zaawansowania projektu ETIM, a następnie wyraziście przestawił wymagania dystrybutorów (ale wyłącznie członków ETIM) w stosunku do dostawców oraz konsekwencje jego wdrożenia dla przyszłości rynku. Choć przekaz był bardzo mocny i jednoznaczny, i w swoim założeniu miał bez przeszkód dotrzeć do adresatów, to jednak nie został odebrany przez słuchaczy zgodnie z intencjami autorów i prelegentów. Wdrażany przez ETIM Polska globalny projekt unifikacji produktów przy pomocy usystematyzowanych, wg klucza, kodów – nie zabezpiecza interesów polskich producentów, a w szczególności producentów średnich i małych, w praktyce rodzinnych firm. W sytuacji kiedy w Polsce narasta problem sukcesji (maleje ilość sukcesorów, a rośnie liczba spadkobierców), pomysłodawcy ETIM dodatkowo dokładają kolejny problem, czyli zmagania małych polskich firm – z góry skazanych na przegraną – z kapitałem zagranicznym,wielokrotnie przewyższającym możliwości rodzimych firm.
Organizatorzy Konwencji Rynku Elektrotechnicznego, jak do tej pory nie wzięli pod uwagę faktu, że wiele firm działających w Polsce nie uczestniczyło jeszcze w żadnej z edycji konwencji lub pomimo wcześniejszego w latach poprzednich udziału, nie pojawiło się na niej powtórnie, być może z powodu panującego od pewnego czasu przeświadczenia – być może niesłusznego – że Konwencja Rynku Elektrotechnicznego nie do końca służy interesom polskim MSP, firmom o charakterze produkcyjnym i dystrybucyjnym, a w szczególności ich przyszłym interesom.
Jednak firmy powinny rozważyć udział w tej imprezie ze względu na to, że obecnie jest to jedyne takie forum wymiany poglądów i osobistych kontaktów bez sformalizowanej oprawy – chyba, że powstanie impreza konkurencyjna – jednak nie byłaby to zbyt korzystna sytuacja dla polskich przedsiębiorców. Potencjał polskiego rynku pozwala na zorganizowanie branżowej konwencji na 300, 400 a nawet 500 osób. Trzeba tylko kierunek Konwencji Rynku Elektrotechnicznego ustawić na azymut „polski” i zmienić nazwę spotkania na „Konwencja Polskiego Rynku Elektrotechnicznego”.
I to powinien być nasz wspólny cel.
Wszyscy chętni zainteresowani swoją przyszłością będą mile widziani na 7.Konwencji, która odbędzie się w połowie maja 2015 roku.

Zobacz też

Czujnik jakości powietrza w sypialni

Czujnik jakości powietrza w sypialni

15 grudnia 2022
Jaki wentylator idealnie sprawdzi się do sypialni?

Jaki wentylator idealnie sprawdzi się do sypialni?

15 grudnia 2022
Oświetlenie w sypialni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie w sypialni – na co zwrócić uwagę?

15 grudnia 2022
Jaki budzik wybrać do sypialni?

Jaki budzik wybrać do sypialni?

15 grudnia 2022
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do sypialni?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do sypialni?

15 grudnia 2022
Dyfuzor powietrza – dlaczego jest tak istotny w sypialni?

Dyfuzor powietrza – dlaczego jest tak istotny w sypialni?

15 grudnia 2022

Inne z kategorii Reportaż

HKTDC Hong Kong International Lighting Fair

HKTDC Hong Kong International Lighting Fair

3 września 2014
Inteligentna Energetyka w Polsce?

Inteligentna Energetyka w Polsce?

6 czerwca 2014
Solarline w Nordenham

Solarline w Nordenham

6 czerwca 2014