6. KONWENCJA RYNKU ELEKTROTECHNICZNEGO

6. KONWENCJA RYNKU ELEKTROTECHNICZNEGO

6. KONWENCJA RYNKU ELEKTROTECHNICZNEGO

Wzięło w niej udział 170 uczestników z 88 firm, w tym przedstawicieli 20 dystrybutorów i grup zakupowych oraz 60 producentów i importerów. Bezpośrednie spotkania biznesowe z „nutką” prywatności stanowią jedną z największych wartości tych konwencji.

Bez-nazwy-3

Prezentacje pokazały stan rynku dystrybucyjnego, nowe wyroby wdrażane przez firmy Hager i Osram oraz ocenę sytuacji płatniczej klientów, monitorowanej przez Euler Hermes.
Firma Hager zaprezentowała bardzo ciekawą i ważną propozycję związaną ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach, pn. „Wracam bezpiecznie”. Wszyscy przecież wiemy, jak jeżdżą przedstawiciele handlowi… Firma Osram przedstawiła prezentację, pt. „Osram – tworzymy światło” z nowoczesną technologią i innowacyjnością w tle.
Euler Hermes Collections omówił „Syntesys – Program Analiz Należności” i jakie informacje można z niego uzyskać.
Szczególnie zapadł w pamięć uczestników Konwencji wykład profesora Dariusza Rosatiego o sytuacji ekonomicznej i jej perspektywach, pt. „Sytuacja gospodarcza i ekonomiczna Polski i Europy: Jak może wyglądać przyszłość?”
Profesor Dariusz K. Rosati zaprezentował bardzo zrównoważoną, głęboką wizję stanu ekonomii w Polsce, Europie i na świecie. Profesjonalna forma przekazu i udokumentowane oceny zaimponowały większości słuchaczom. Sympatyczna, aczkolwiek bardzo konkretna pani adwokat z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych SZiP (Ślązak, Zapiór i Wspólnicy), specjalizująca się w prawie regulującym ład korporacyjny w spółkach kapitałowych, starała się uświadomić z jakimi problemami wiąże się bycie członkiem zarządu takich spółek. Prezentacja nosiła tytuł „Relacje w Spółce – konflikt, czy wspólność interesów?” Następnie prezes firmy EP Serwis, przedstawił autorską receptę na problemy związane z obrotem paletami pod hasłem „zawsze na czas”. Na bazie palety EUR EPAL zaprezentował usługę wynajmu palet i korzyści z niej wynikające pod nazwą „Serwis palet – pool paletowy EP Serwis”. W tej chwili jest to jedyna, dostępna na rynku polskim profesjonalna alternatywa dla zamkniętego poolu paletowego.
Zespół ETIM Polska pod egidą przedstawicieli firmy TIM i Konsorcjum Elmega, zaprezentował stan zaawansowania projektu ETIM, a następnie wyraziście przestawił wymagania dystrybutorów (ale wyłącznie członków ETIM) w stosunku do dostawców oraz konsekwencje jego wdrożenia dla przyszłości rynku. Choć przekaz był bardzo mocny i jednoznaczny, i w swoim założeniu miał bez przeszkód dotrzeć do adresatów, to jednak nie został odebrany przez słuchaczy zgodnie z intencjami autorów i prelegentów. Wdrażany przez ETIM Polska globalny projekt unifikacji produktów przy pomocy usystematyzowanych, wg klucza, kodów – nie zabezpiecza interesów polskich producentów, a w szczególności producentów średnich i małych, w praktyce rodzinnych firm. W sytuacji kiedy w Polsce narasta problem sukcesji (maleje ilość sukcesorów, a rośnie liczba spadkobierców), pomysłodawcy ETIM dodatkowo dokładają kolejny problem, czyli zmagania małych polskich firm – z góry skazanych na przegraną – z kapitałem zagranicznym,wielokrotnie przewyższającym możliwości rodzimych firm.
Organizatorzy Konwencji Rynku Elektrotechnicznego, jak do tej pory nie wzięli pod uwagę faktu, że wiele firm działających w Polsce nie uczestniczyło jeszcze w żadnej z edycji konwencji lub pomimo wcześniejszego w latach poprzednich udziału, nie pojawiło się na niej powtórnie, być może z powodu panującego od pewnego czasu przeświadczenia – być może niesłusznego – że Konwencja Rynku Elektrotechnicznego nie do końca służy interesom polskim MSP, firmom o charakterze produkcyjnym i dystrybucyjnym, a w szczególności ich przyszłym interesom.
Jednak firmy powinny rozważyć udział w tej imprezie ze względu na to, że obecnie jest to jedyne takie forum wymiany poglądów i osobistych kontaktów bez sformalizowanej oprawy – chyba, że powstanie impreza konkurencyjna – jednak nie byłaby to zbyt korzystna sytuacja dla polskich przedsiębiorców. Potencjał polskiego rynku pozwala na zorganizowanie branżowej konwencji na 300, 400 a nawet 500 osób. Trzeba tylko kierunek Konwencji Rynku Elektrotechnicznego ustawić na azymut „polski” i zmienić nazwę spotkania na „Konwencja Polskiego Rynku Elektrotechnicznego”.
I to powinien być nasz wspólny cel.
Wszyscy chętni zainteresowani swoją przyszłością będą mile widziani na 7.Konwencji, która odbędzie się w połowie maja 2015 roku.

Zobacz też

Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

5 czerwca 2023
Odkryj piękno oświetlenia – żyrandole do dużego pokoju

Odkryj piękno oświetlenia – żyrandole do dużego pokoju

29 maja 2023
Światło, które łączy: żyrandol do jadalni

Światło, które łączy: żyrandol do jadalni

29 maja 2023
Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

29 maja 2023
Dofinansowanie do fotowoltaiki. Jak je uzyskać?

Dofinansowanie do fotowoltaiki. Jak je uzyskać?

8 maja 2023
Czujnik jakości powietrza w sypialni

Czujnik jakości powietrza w sypialni

15 grudnia 2022

Inne z kategorii Reportaż

HKTDC Hong Kong International Lighting Fair

HKTDC Hong Kong International Lighting Fair

3 września 2014
Inteligentna Energetyka w Polsce?

Inteligentna Energetyka w Polsce?

6 czerwca 2014
Solarline w Nordenham

Solarline w Nordenham

6 czerwca 2014