Certyfikacja to nie tylko ISO

By admin
In PORADY EKSPERTA
1 sierpnia, 2018
0 Comments
1046 Views

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, czyli ISO tworzy wiele norm, które są bardzo znane na całym świecie. Sztandarowym przykładem jest ISO 9001, która opisuje System Zarządzania Jakością. Standard ten do tej pory wdrożyło już ponad milion różnego rodzaju organizacji z ponad 160 państw.

office-1209640_1920

Warto jednak wiedzieć, że nie tylko ISO opracowuje normy, które stają się wyznacznikiem jakości w wielu branżach. Istnieje wiele organizacji, które zajmują się tworzeniem standardów branżowych. Przykładem może być Verband Lebensmittel ohne Gentechnik, czyli w skrócie VLOG organizacjaktóra opracowała certyfikację non GMO dla produktów spożywczych. Istnieją także państwowe organizacje, które zajmują się tworzeniem standardów. Niewiele osób wie, że normy dziś znane jako produkty Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej opierają się często na standardach wypracowanych przez inne organizacje. Okazuje się, że pionierem w branży normalizacji jest British Standards Institution.

Co warto wiedzieć o BSI Group?

British Standards Institution to organizacja, której historia sięga początków XX wieku. Pierwotnie zajmowała się ona standardami technicznymi np. wymogami dla produktów ze stali, które obowiązywały w Wielkiej Brytanii. Z upływem czasu obszar działania BSI Group poszerzał się o kolejne branże, a także kolejne państwa, które stosowały ich normalizację.

Jakie normy tworzy BSI Group?

Z biegiem lat wachlarz norm opracowanych przez BSI Group stał się bardzo szeroki. Co ciekawe to właśnie ta organizacja stworzyła pierwszy międzynarodowy standard dotyczący zarządzania jakością. Była to norma BS 5750 i na jej podstawie opracowano standard ISO 9001, który jest niezwykle popularny do dziś. BSI jest także twórcą pierwszej normy obejmującej System Zarządzania Środowiskowego, która w 1996 roku została zastąpiona ISO 14001. BSI wciąż działa prężnie i opracowuje nowoczesne systemy certyfikacyjne. Kolejnym przykładem jest norma BS 15000, która dotyczy zarządzania usługami IT. Na bazie tej normy powstał standard ISO/IEC 20000. Jest to uniwersalny system, który można zaimplementować w każdego rodzaju organizacji, która korzysta z technik informatycznych. Aby dowiedzieć się więcej o zarządzaniu bezpieczeństwem informacji oraz usługami IT warto skorzystać ze szkolenia przygotowanego przez jednostkę certyfikacyjną. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/bezpieczenstwo-informacji/it-w-oparciu-o-norme-iso-iec-20000-1/

Już zagłosowałeś!

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
Pilotażowe aukcje dla projektów naziemnych farm fotowoltaicznych

W 2015 r. w Niemczech odbędą się 3 aukcje dla naziemnych...

Zamknij