Ciekawe źródła do nauki fizyki z domu (od Preply)

Ciekawe źródła do nauki fizyki z domu (od Preply)

Ciekawe źródła do nauki fizyki z domu (od Preply)

Fizyka to fascynująca nauka, której nie da się nie lubić, aczkolwiek nauka fizyki wymaga jej zrozumienia. Podstawy fizyki nabywamy już w okresie niemowlęcym, czy tego chcemy czy też nie. Zamiłowanie do fizyki widać już u maluchów które chętnie eksperymentują badając prawa grawitacji już jako roczne, dwuletnie brzdące. Z czasem fascynacja ta wzrasta, bowiem pojawiają się okazje do obserwacji zmian temperatury, stanów skupienia, jak również wielu innych zjawisk fizycznych, które dotykają nas każdego dnia.

fizyka1

Warto od najmłodszych lat dziecku pokazywać zjawiska fizyczne jak również uczyć praw fizyki poprzez zabawę i doświadczanie świata. Dzięki nabytym doświadczeniom w starszym wieku nie powinny mieć problemu z pojęciem teorii fizyki. Doskonałym źródłem do nauki fizyki jest internet oferujący różnorodne pomysły na doświadczenia i badania natury fizycznej w domu, szkole, w czasie wolnym. Wbrew pozorom mnóstwo eksperymentów można wykonać w warunkach domowych, tanim kosztem i z łatwością. Wielu kreatywnych rodziców wymienia się swoimi pomysłami na przedstawienie praw fizyki w sposób przystępny dla dzieci poprzez zabawę w blogach, FP na Facebooku czy też w portalach edukacyjnych, na forach internetowych. Alternatywą dla internetowych doświadczeń są pokazy fizyczne i rozmaite zajęcia zainteresowań prowadzone przez pasjonatów fizyki i wyśmienitych pedagogów. Najczęściej pokazy z fizyki dostępne są na uczelniach wyższych, w domach kultury jak również centrach edukacji dziecięcej. Zajęcia dostosowywane są do wieku i kompetencji uczestników, prowadzone cyklicznie lub okazjonalnie.

Z internetu można czerpać nie tylko instrukcje do przeprowadzenia eksperymentów ale również obejrzeć gotowe prezentacje i filmy przedstawiające doświadczenia fizyczne. Jednym z takich portali jest totylkofizyka.pl. Tego typu stron w sieci jest całe mnóstwo, potrafią one zaciekawić zarówno pięcio jak i piętnastolatka do nauki fizyki. Dobrym źródłem są także programy edukacyjne w Youtube oraz w telewizji internetowej, czy tradycyjnej. Szereg filmów edukacyjnych i projektów, w tym online pozwalających na obserwację pracy naukowców, śledzenie postępów badań jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dostępne zarówno stacjonarnie jak i w sieci. Dla Warszawiaków CNK oferuje warsztaty w grupach wiekowych i zajęcia zainteresowań. Doskonałym miejscem gdzie można doświadczyć fizyki są sale doświadczania świata oraz sensoryczne place zabaw, parki kinetyczne itp. To gratka nie tylko dla maluchów ale i dla dorosłych. Instalacji edukacyjnych wciąż przybywa podobnie jak i zainteresowanych poznaniem tajników fizyki, zwłaszcza iż wiele sprzętów, maszyn i urządzeń bazuje właśnie na odkryciach fizycznych. Dla zainteresowanych świetnym źródłem są publikacje naukowe, w tym e-booki. Dostęp do wymienionych jest w dużej mierze darmowy co uatrakcyjnia je na tle płatnych zajęć z fizyki dla dzieci i młodzieży. Kółka zainteresowań, pokazy fizyczne to oferta dla osób zainteresowanych fizyką i jej zgłębianiem. W każdym większym mieście możliwości w tym zakresie nie brakuje. W szczególności zajęcia z fizyki dla uczniów uzdolnionych są dedykowane wszystkim, którzy nie maja problemów z nauką ale chcą poszerzyć swoją wiedzę o zakres wykraczający poza podstawę programową, przygotowując się do konkursów przedmiotowych czy olimpiad wiedzy z fizyki, jak i dla pasjonatów.

Fizyka najlepiej przemawia do nas poprzez doświadczenie, stąd też tak duża popularność zdobyły pokazy fizyczne, warsztaty, podczas których można wypróbować sprzęt badawczy jak i sprawdzić prawidła fizyki samodzielnie. Obserwując efekty doświadczeń znacznie szybciej i łatwiej zapamiętujemy wiedzę teoretyczną popartą przykładem. Doskonałym źródłem do nauki fizyki mogą być gry online wykorzystujące wiedzę z zakresu fizyki. Do najpopularniejszych gier o prostej konstrukcji ale zmuszających użytkownika do myślenia i przyswojenia teorii fizyki jest prąd elektryczny. Gier interaktywnych również dla dzieci jest w sieci mnóstwo, szereg z nich wykorzystuje zasady dynamiki, kinetyki.

Elementy fizyki wykorzystuje również powszechnie lubiana gra Angry Birds. Co prawda jest to gra zręcznościowa, to strategia oparta na wyliczeniach siły, kąta nachylenia i odległości to doskonałe ćwiczenie dla mózgu. Korzystając z portali edukacyjnych jak strona projektu naukifizyczne.pl można wybrać stosowną grę jak również pobrać materiały dostępne w wersji tekstowej. Dzięki czytelności strony z łatwością można trafić w dział fizyki, który nas interesuje. Równie ciekawą witryną w sieci o charakterze edukacyjnym jest www.rozumiem-fizyke.yum.pl. Portal ten bazuje na wiedzy teoretycznej. Rozbudowane moduły tematyczne, pojemna treść umożliwia gruntowe zapoznanie się z teorią fizyki od ogółu do szczegółu. Mimo ubogiej grafiki serwis doskonale spełnia swe zadanie. Konkurencyjnym portalem o walorach naukowych jest fizyka.org. Różnorodność portali zapewnia szeroki wybór użytkownikom, którym zależy na dopasowaniu zadań i treści pod własne potrzeby. Duża ilość zadań to duży plus portalu. Oczywiście wyżej wymienione to nie ejdyne portale, z jakich warto skorzystać, bowiem jest ich wiele. W przypadku fizyki często tycza się jednocześnie matematyki.

Interesującym źródłem wiedzy o fizyce jest Youtube. Poza programami popualrno-naukowymi jakie dostępne są na YT można również śledzić filmiki amatorskie obrazujące szereg doświadczeń fizycznych jak i kanały cyklicznych wykładów i doświadczeń przygotowywanych z myślą o edukacji. Co ważne wiele z materiałów jest świetnym materiałem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Niemal wszystkie witryny poświęcone fizyce zawierają również forum użytkowników. Dzięki forum i czatom a także Fanpage’om można dołączyć do grupy fanów i zapaleńców fizyki z całego świata. Polskojęzyczne portale konkurują z anglojęzycznymi, które polecane są coraz częściej na Facebook’u, czy w innych portalach.

W sieci dostępne są nie tylko teorie i ćwiczenia, ale również kursy online. Platform edukacyjnych z opcją kursu nie jest tak wiele jak samych serwisów poświęconych fizyce. E-kursy są dostępne między innymi na fizykazadania.pl. Ze strony można pobrać lekcje video jak i zamówić lekcje przez internet. Interesujący sposób wyłożenia tematów z zakresu fizyki dodaje motywacji do nauki jak również pozwala zrozumieć z pozoru trudne zagadnienia, zwłaszcza w przypadku samodzielnej nauki. Alternatywą dla jednostronnej komunikacji kursów online są korepetycje online. Dostęp do korepetycji jest bardzo duży, można wybierać nauczyciela spośród tysięcy dostępnych ofert z całego kraju i świata. Dzięki korepetycjom nie trzeba skupiać się na harmonogramie odgórnie ustalonym ale samodzielnie wybrać tematy, które sprawiają nam trudność, jak również te które nas najbardziej interesują. Wygoda z jaką można uczyć się w domu to główny atut korepetycji z fizyki w sieci.

na korepetycje z Fizyki zapraszamy do Preply – http://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-fizyka

To w jaki sposób będziesz się uczyć zależy przede wszystkim od Ciebie. Rynek oferuje wiele możliwości pozyskania wiedzy począwszy od typowych książek i zestawów ćwiczeń przez kursy online lub tradycyjne, aż po indywidualne korepetycje przez Skype, czy wiedzę z blogów internetowych. Najlepszym sposobem jest nauka w praktyce, jednak jeśli nie jest to możliwe warto posilić się chociażby obrazem z sieci.

Autor: Marcin, Preply Polska, 2015, korepetycje z Fizyki i innych przedmiotów ścisłych.

Zobacz też

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

11 grudnia 2023
5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

12 września 2023
Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

12 września 2023
Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

12 września 2023
Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

12 września 2023

Inne z kategorii Wybrane

Odkryj piękno oświetlenia – żyrandole do dużego pokoju

Odkryj piękno oświetlenia – żyrandole do dużego pokoju

29 maja 2023
Światło, które łączy: żyrandol do jadalni

Światło, które łączy: żyrandol do jadalni

29 maja 2023
Język angielski – dlaczego jest tak ważny w dzisiejszych czasach?

Język angielski – dlaczego jest tak ważny w dzisiejszych czasach?

28 listopada 2017