Cieplejszy dom

Cieplejszy dom

Cieplejszy dom

W okresie jesienno-zimowym rachunki za ogrzewanie znacznie wzrastają. Niskie temperatury, brak światła słonecznego, więcej czasu spędzanego w domu – to główne przyczyny dużego zużycia energii. Jak sprawić, by bez konieczności „podkręcania” grzejników zachować ciepło i w jaki sposób eliminować straty energii?

Według badań, roczne przeciętne wydatki polskich rodzin na ogrzewanie mieszkania w bloku mogą wynieść 3,5 tys., a średniej wielkości domu jednorodzinnego nawet 10 tys. złotych. Oczywiście koszt jest tym większy, im większą powierzchnię musimy ogrzać. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, by zaoszczędzić pieniądze i mieszkać komfortowo, nawet przy bardzo niskich temperaturach za oknem.

inteligentny-dom-w-komorce

By ciepło nie uciekało

Eliminowanie strat energii powinniśmy zacząć od okien. Jeżeli mają swoje lata, warto pomyśleć o ich odpowiednim uszczelnieniu. Jest to istotne, ponieważ właśnie przez okna tracimy najwięcej ciepła – nawet do 30 proc. Szpary zabezpieczyć można za pomocą silikonu, pianki lub dostępnych na rynku produktów w sprayu. Duży wpływ na to, jak wysokie rachunki płacimy mają też nasze codzienne nawyki. Zimą nie powinniśmy zasłaniać grzejników meblami czy ciężkimi zasłonami. Dzięki temu możemy zyskać w domu nawet 20 proc. ciepła. Zamontowanie na grzejnikach termostatów lub ekranów odbijających energię sprawi, że ciepło nie przedostanie się na zewnątrz. Aby w mieszkaniu zachować stałą temperaturę, powinno się zostawiać otwarte drzwi pomiędzy pomieszczeniami. To pozwoli na równomierne rozchodzenie się ciepła po całym domu. Nie warto jest też przegrzewać pokoi. Z badań wynika, że jeśli obniżmy temperaturę w domu tylko o jeden stopnień Celsjusza, to uda się nam zaoszczędzić nawet 7 proc. zużywanego wcześniej ciepła. Dobrym i ekonomicznym pomysłem jest także wyłączanie ogrzewania podczas naszej nieobecności – na przykład w czasie pracy lub podczas weekendowego wyjazdu.

Cieplejszy, bo mądrzejszy

W walce z utratą energii, a co za tym idzie, z wysokimi kosztami, coraz częściej pomagają nam nowoczesne technologie. Warto skorzystać z rozwiązań inteligencji budynkowej. Dzięki zamontowaniu takiego systemu możemy nie tylko faktycznie zmniejszyć zużycie energii cieplnej o ponad 20 proc., ale też swobodnie zarządzać instalacją grzewczą z każdego miejsca na świecie za pomocą aplikacji na smartfona lub tablet. Dzięki temu możemy na przykład przesunąć godzinę włączenia ogrzewania, jeśli okaże się, że wrócimy do domu później niż planowaliśmy.

Inteligencja budynkowa pozwala też na takie zaplanowanie działań, by system sam wiedział, jak reagować w momencie wystąpienia danych czynników. – Wystarczy na przykład zamontować na oknie specjalny zbliżeniowy czujnik otwarcia, który przekazuje informacje do centralki, a ta na ich podstawie podejmuje określone działania, na przykład wyłącza grzejniki w pokoju, w którym zostało otwarte okno. Na rynku dostępne są sensory wykorzystujące technologię bezprzewodową, dzięki czemu ich montaż nie wymaga położenia jakichkolwiek kabli – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO.

Na poziom temperatury w domu wpływać możemy także wykorzystując naturalną energię słoneczną. – Jeżeli skoordynujemy pracę rolet lub żaluzji z inteligentnym systemem za pomocą modułu Roller Shutter 2, to nasz dom będzie je automatycznie podnosił, aby wpuścić do pokoju promienie słoneczne i w ten sposób dogrzać pomieszczenie. Gdy słońce zmieni położenie, rolety i żaluzje zostaną ponownie opuszczone, co pozwoli zatrzymać w domu więcej ciepła – dodaje Maciej Fiedler.

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Aktualności

Konkurs Osobowość Roku 2021 – edycja 6

Konkurs Osobowość Roku 2021 – edycja 6

9 stycznia 2022
K-SURGE – systemy ochrony przeciwprzepięciowej i ograniczników przepięć SPD.

K-SURGE – systemy ochrony przeciwprzepięciowej i ograniczników przepięć SPD.

4 lutego 2019
Polska reprezentacja na 124. Canton Fair w Chinach

Polska reprezentacja na 124. Canton Fair w Chinach

8 października 2018