Chyba wszyscy pragną tego, by własny dom był miejscem bezpiecznym. Z tego względu w budynkach mieszkalnych stosuje się różne rozwiązania, które mają ca celu uchronić domowników od różnych nieszczęśliwych wypadków. Jednym z nich może być np. porażenie prądem elektrycznym. Aby uchronić się przed takim niebezpieczeństwem w wielu domach stosuje się wyłączniki różnicoprądowe. Czym jest takie urządzenie? Na czym polega jego działanie?
Jakiekolwiek uszkodzenie instalacji elektrycznej może być przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków w naszym domu. Warto zatem pomyśleć, w jaki sposób zapobiec porażeniu prądem w momencie wystąpienia różnych groźnych awarii. Skutecznym zabezpieczeniem jest m.in. instalacja wyłącznika różnicoprądowego. Co to takiego? Więcej szczegółów poniżej.
Czym jest wyłącznik różnicoprądowy?
Wyłącznik różnicoprądowy (często nazywany również wyłącznikiem przeciwporażeniowym) to specjalny mechanizm, będący de facto zabezpieczeniem elektrycznym, które doprowadza do rozłączenia obwodu w przypadku, gdy prąd z niego wypływający nie jest równy prądowi wpływającemu. Mechanizm samodzielnie określa te dane i w razie wykrycia awarii doprowadza do przerwania dopływu prądu.
W jaki sposób chroni nas wyłącznik różnicoprądowy?
W przypadku, gdy urządzenie wyczuje nieprawidłowości w przepływie prądu, doprowadza do odcięcia obwodu. Z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy rozpoznany zostanie upływ prądu do ziemi – np. po dotknięciu przez domownika sprzętu z uszkodzoną instalacją elektryczną. Bez zabezpieczenia w postaci wyłącznika różnicopądowego doszłoby wówczas do porażenia prądem. Urządzenie to jednak chroni domowników przed tego typu wypadkami.
Rodzaje wyłączników różnicoproądowych
Podstawowy podział wyłączników różnicoprądowych opiera się na ich wskaźniku czułości. Rozróżnia się przede wszystkim urządzenia niskoczułe (powyżej 500 mA), średnioczułe (od 30 do 500 mA) oraz wysokoczułe (od 30 mA). Oprócz tego można wyróżnić wyłączniki z wbudowanym zabezpieczeniem nadmiaroprądowym oraz wyłączniki bez tej funkcji.
Gdzie zakupić wyłączniki różnicoprądowe?
Wyłączniki różnicoprądowe zakupić można w sklepach z asortymentem elektronicznym. Przed zaopatrzeniem się w dany model warto poradzić się sprzedawcy, które urządzenie najlepiej nada się do naszego domu i skutecznie uchroni nas przed porażeniem prądem. Oprócz tego wyłączniki dostępne są w sklepach internetowych, które także oferują fachową obsługę klientów. Urządzenie znaleźć można chociażby pod tym adresem: http://sklep.el12.pl/wylaczniki-roznicowopradowe,k351.
O czym pamiętać?
Przed podjęciem decyzji o zakupie wyłącznika różnicoprądowego warto zasięgnąć fachowej porady, dzięki której dobierzemy urządzenie idealnie dobranego do naszego domu. Po zainstalowaniu wyłącznika należy pamiętać o jego systematycznym testowaniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zabezpieczenie nie zawiedzie nas w chwili realnego zagrożenia. Co kiedy należałoby dokonać testu sprawności działania? Najlepiej raz w miesiącu.