Przewody elektryczne służą do prowadzenia prądu wzdłuż określonej drogi. Są najtrudniejszym do wymiany elementem instalacji elektrycznej. Choć ich nie widać – spełniają kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Co jeszcze warto wiedzieć o przewodach elektrycznych?
Z czego zbudowane są przewody elektryczne
Przewody elektryczne wykonane są z materiału przewodzącego (najczęściej aluminium lub miedzi) w postaci drutu lub linki. Może być izolowany lub nie. Izolacja przewodu elektrycznego chroni przed porażeniem prądem elektryczny, uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią czy szkodliwymi działaniami różnych substancji.
Typy i rodzaje oznaczeń kabli oraz przewodów elektrycznych
Istnieje bardzo wiele różnego rodzaju kabli i przewodów elektrycznych. Każdy z nich ma inne parametry i przeznaczony jest do innych zadać. Właściwe dobranie kabla jest sprawą kluczową. Daje gwarancję, że Twoja instalacja będzie bezpieczna. Pierwszym oznaczeniem przewodu jest konstrukcja żyły. Może to być drut (D), linka (L) lub linka giętka (L…g). Jeśli przewód został wykonany z innego niż miedź materiału znajdziesz na nim stosowne oznaczenia: aluminium (A) lub stal (F). Następna litera oznacza materiał z jakiego została wykonana izolacja: polwinit (Y), guma (G), polietylen (X). W dalszej kolejności dowiesz się więcej o samej izolacji: zbudowana z powłoki przędzy bawełnianej (a), wytrzymująca wysoką temperaturę (b), zrobiona z materiału niepalnego (c), o zwiększonej grubości izolacji (d), z płaskim przewodem (p), z przewodem uzbrojonym (u), z przewodem wyposażonym w linkę nośną (n). Oznaczenie literowe pomaga też określić przeznaczenie danego przewodu: przewód akumulatorowy (ak), wtynkowy (t), przewód wysokiego napięcia (w), przewód jezdny okrągły (jo) i przewód jezdny profilowy (jp).
Dodatkowa funkcja izolacji
Dzięki temu, że do użycia izolacji mogą być zastosowane zabarwione materiały, kolor na niej informuje nas z jakim przewodem mamy do czynienia. Spotkasz się z tym oznaczeniem najczęściej w przypadku wymiany gniazdka wtykowego. Poszczególne przewody są umieszczone w izolacjach w różnych kolorach: czerwony, czarny lub brązowy wskazują na przewód fazowy, kolor niebieski oznacza przewód neutralny, żółto-niebieski to przewód uziemienia ochronnego.
Puszki elektryczne
Puszki elektryczne są bardzo istotnym elementem instalacji elektrycznych w budynkach. Chronią połączenia przewodów i umożliwiają montaż gniazdek elektrycznych i łączników. Wyróżnia się przede wszystkim puszki natynkowe i podtynkowe. Istnieją też przeróżne odgałęźniki i puszki do montażu oświetlenia. Pod tym linkiem: puszki elektryczne – rodzaje i zastosowanie dowiesz się więcej na ich temat.
O czym pamiętać planując instalację elektryczną
Przede wszystkim schemat instalacji elektrycznej powinien być sporządzony przez specjalistę. To on – mając na uwadze rozplanowanie pomieszczeń – wyznaczy przebieg przewodów, osobne obwody dla urządzeń takich jak grzejniki, punkty świetlne i gniazda wtyczkowe. W zależności od tego iloma urządzeniami elektrycznymi będziesz się posługiwać musisz dobrze zaplanować moc przyłączeniową do swojego domu.