Z kartą graficzną jest trochę tak, jak z samochodem. Najnowsze Porche zimą na bezdrożach może okazać się bezużyteczne, tak jak droga karta niedopasowana do potrzeb.
Jak wybrać kartę graficzną?
Zacznijmy od najtańszych kart graficznych. Te za kilkaset złotych sprawdzają się przy średniowymagających grach i przy codziennym surfowaniu po internecie. Często dopiero zakup długo wyczekiwanej, najnowszej gry sprawia, że pojawiają się wątpliwości co do mocy takiej karty. Wtedy gracze sięgają do poradników, takich jak ten: Karta graficzna: jak wybrać, by gra była płynna, a szczegóły idealnie odwzorowane?
Nie można zapomnieć o artystach. Dawniej twórcy animacji czy graficy byli nieliczną grupą absolwentów uczelni artystycznych. Teraz nawet proste aplikacje na telefon pozwalają robić filmy i obrazy, więc coraz więcej osób korzysta z możliwości, jakie dają zaawansowane karty graficzne.
Dobra karta graficzna dla artysty
Rysowanie czy obrabianie zdjęć może przynieść zadowalające efekty już z prostą kartą graficzną. Na tym poziomie bardziej liczy się monitor, który pozwala dostrzec szczegóły i kolory. Bardziej zaawansowanych podzespołów wymagają ci, którzy tworzą grafiki 3D i animacje. Ogólnie wybierając kartę, warto patrzeć na ilość jednostek przetwarzania. To one odpowiadają za płynność obrazu. Przy zaawansowanych grach lub pracach w Photoshopie liczy się nie tyle karta graficzna, co procesor i pamięć RAM. Świetna karta nie zrobi różnicy przy małej pamięci, a nawet może być niekompatybilna z komputerem. Jeśli te podzespoły są dobrej klasy, pozostaje dobrać kartę w wyznaczonym budżecie.
Dane, na które trzeba zwrócić wtedy uwagę, to:
-
Wymiary – karta musi pasować do obudowy. Jeśli obudowa jest kompaktowa, duże karty mogą się w niej nie mieścić.
-
Złącza – po pierwsze, złącza muszą być takie, jak w komputerze. Poza tym karta może mieć opcję łączenia z innymi kartami graficznymi. Osoby, które lubią samodzielnie budować i ulepszać swój sprzęt z czasem, korzystają niekiedy z możliwości łączenia kilku kart. Jeśli karta nie ma odpowiednich złącz, ta droga rozbudowy będzie zamknięta.
-
Kompatybilność – ogólną kompatybilność z popularnymi procesorami i kartami pamięci można sprawdzać w testach i rankingach. Niektóre karty gorzej działają z konkretnymi rodzajami podzespołów. Warto sprawdzić to jeszcze przed wizytą w sklepie.
Podsumowanie – droższe karty pamięci lepsze?
Jak widać, cena karty pamięci nie jest głównym czynnikiem, na który warto zwracać uwagę. Jeśli gracz decyduje się na zakup karty za kilka tysięcy złotych, musi się liczyć z tym, że zadziała ona tylko z pamięcią RAM i procesorem podobnej klasy. Bardziej oszczędnym można zaproponować skromniejszą kartę pamięci, za to dostosowaną do posiadanych już podzespołów.
Warto inwestować w najlepsze podzespoły na rynku, jeśli rzeczywiście będą one miały okazję ukazać pełnię swojej mocy na twoim komputerze. Dla oddanego pracy artysty najlepsza karta będzie miała przełożenie nie tylko na komfort pracy, ale i – potencjalnie – zarobki. Podobnie będzie w przypadku graczy profesjonalnych, którzy streamują swoje mecze lub biorą udział w mistrzostwach.