Darmowe ciepło w naszym domu – to możliwe

Darmowe ciepło w naszym domu – to możliwe

Darmowe ciepło w naszym domu – to możliwe

Budując lub remontując dom przykładamy coraz większą wagę do tego, by ograniczyć w nim straty energii. Dzięki odpowiednim szybom możemy zyskać dodatkowe ciepło zupełnie za darmo. Zaprojektowanie przeszkleń „zarabiających” wymaga jednak wiedzy. Firma OKNOPLAST udostępniła unikalny program OKNOPLAST Glass Compass. Narzędzie to, uwzględniając szereg parametrów, umożliwia dobór optymalnych pakietów szybowych w oknach.

W ostatnim czasie budownictwo energooszczędne zyskuje na znaczeniu. Pozwala ono osiągnąć komfort cieplny bez potrzeby dodatkowego ogrzewania. Dlatego przy zakupie materiałów budowlanych sprawdzajmy ich parametry termoizolacyjne. Do tej pory kierowaliśmy się głównie współczynnikiem przenikania ciepła Uw, który informuje o wielkości strat energii. Warto jednak zwrócić uwagę także na bilans energetyczny, czyli różnicę między zyskami i stratami ciepła. Dopiero wówczas zyskamy pełen profil energetyczny budynku.

Oknoplast_1

Bilans energetyczny – dlaczego jest ważny?

Bilans energetyczny może być liczony dla całego budynku lub tylko poszczególnych jego przegród jak  okna czy ściany. Bilans energetyczny ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o koszty utrzymania domu. Chociaż strat energii nie sposób uniknąć, to możemy je w znacznym stopniu zrekompensować. W przypadku ścian nie otrzymamy dodatkowego ciepła, ale okna sprawdzą się tu doskonale. Dzięki odpowiednim szybom zyskamy nawet kilkaset złotych rocznie – tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST.

Mając na względzie koszty eksploatacji domu – przy zakupie stolarki powinniśmy zatem wziąć pod uwagę jej bilans energetyczny. Parametr ten wyraża się w jednostkach kWh/m²/rok, a zależy on między innymi od współczynnika przenikania ciepła ramy i szyby oraz współczynnika przepuszczalności promieniowania słonecznego gG. Dwie pierwsze wartości informują nas o tym ile ciepła będzie uciekało przez okno. Ostatnia natomiast obrazuje poziom zysków energii słonecznej przez szyby. Oczywiście im wyższy jest bilans energetyczny, tym lepiej dla nas – otrzymamy więcej darmowego ciepła – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Aby otrzymać dodatni bilans energetyczny musimy sprawdzić również współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g. Mówi on ile procent energii promieniowania słonecznego przenika do wnętrza. Jak go odczytywać? Jeśli producent podaje informację o g=0,4, oznacza to, że przez szybę dostanie się 40% energii słonecznej.

Oknoplast_5

Duże przeszklenia i duże zyski

Duże okna w domu stwarzają zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Otwierają one wnętrze na otoczenie i w ten sposób optycznie powiększają pomieszczenia. Część z nas jednak w obawie o wysokie starty energii, rezygnuje z okien o znacznych rozmiarach. Tymczasem, jeśli tylko właściwie dobierzemy stolarkę, tego typu przeszklenia zapewnią nam dodatkowe ciepło. Wartość bilansu energetycznego zależy także od powierzchni szyb. Stosując dwukomorowy pakiet szybowy o Ug =0,6 i g =0,5 zyskamy rocznie 24,7 kWh na każdy metr kwadratowy okna. Zatem przykładowo przy oknie o standardowych wymiarach 1,4 6 m na 1,43 m otrzymamy 51,5 kWh dodatkowych zysków energii – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

W ofercie firmy OKNOPLAST pojawiły się dwukomorowe pakiety szybowe o Ug = 0,7 i g=0,62, wypełnione argonem. Ich bilans energetyczny wynosi 43,7 kWh/m²/rok. Dzięki, czemu przy drzwiach tarasowych możemy zyskać nawet 160 kWh w skali roku – to tyle energii, ile zużywa rocznie średniej klasy telewizor. Tak dobre parametry osiągnięto dzięki zastosowaniu specjalistycznej powłoki niskoemisyjnej, która od zewnątrz jest przezroczysta dla promieni słonecznych przez co nie utrudnia im dotarcia do domu. Od strony wewnętrznej natomiast zatrzymuje znaczną część ciepła.

Oknoplast_2

Więcej ciepła w pomieszczeniach, gdzie słońce operuje najkrócej

Planując budowę domu lub wymianę stolarki należy wziąć pod uwagę strony świata. Odpowiednie rozmieszczenie przeszkleń pozwoli nam cieszyć się ciepłem i obniżonymi rachunkami za ogrzewanie. Poziom nasłonecznienia również ma wpływ na bilans energetyczny okien i całego domu.

Okna pokaźnych rozmiarów warto umieścić od południa, tu bowiem słońce operuje najmocniej i jednocześnie najdłużej. Efektu przegrzania pomieszczenia unikniemy stosując pakiety o współczynniku solar factor na poziomie g=0,51 i  jednocześnie bardzo dobrej izolacyjności termicznej Ug. W ofercie OKNOPLAST znajduje się szyba WARM, idealnie łącząca te dwie cechy. Można też zastosować szyby o większej wartości parametru solar factor na poziomie g=0,57 lub g=0,64. Na elewacji południowej warto jednak rozważyć montaż rolet albo osłon przeciwsłonecznych, które możemy dopasować do jej stylu – nadając budynkowi niepowtarzalny charakter.

Najmniej promieni dostanie się do naszego domu od płónocy, dlatego po tej stronie wystarczą nam okna o standardowych wymiarach. Przy wyborze szyb powinniśmy wziąć tu pod uwagę wartość parametru solar factor g. W ofercie OKNOPLAST znajdują się szyby ENERGY i COMFORT, wyposażone w specjalistyczną powłokę niskoemisyjną o bardzo wysokim parametrze solar factor – odpowiednio g=0,57 i g=0,64. Pozwalają one na zgromadzenie większej ilości energii słonecznej w pomieszczeniach, gdzie słońce operuje najmniej lub najkrócej. Strona świata ma zatem niezwykle istotne znaczenie przy doborze pakietów szybowych do okien. Przemyślane podejście do tej kwestii na poszczególnych elewacjach, pozwoli nam cieszyć się komfortem energetycznym – bez względu na porę roku i pomieszczenie, w którym przebywamy. Dodatkowo, co ważne w naszej kieszeni zostanie więcej pieniędzy.

Jak dobrać szyby?

Obecnie nie musimy się tym martwić. Firma OKNOPLAST wyposażyła doradców w salonach sprzedaży w specjalny konfigurator o nazwie OKNOPLAST Glass Compass, umożliwiający dobór optymalnych pakietów szybowych. Aplikacja w szybki sposób wskaże odpowiednie szyby – uwzględniając przy tym wielkość planowanych przeszkleń, nasłonecznienie elewacji oraz ułożenie domu względem stron świata. Program wyliczy także oszczędności, jakie możemy uzyskać przez zastosowanie konkretnych pakietów szybowych. Dzięki takim rozwiązaniom – okna będą nam służyć przez długie lata, nie tracąc walorów użytkowych, a przy tym będzie to inwestycja, która się zwraca.

Zobacz też

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

11 grudnia 2023
5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

12 września 2023
Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

12 września 2023
Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

12 września 2023
Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

12 września 2023

Inne z kategorii Wiedza i technika

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

5 czerwca 2023
Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

29 maja 2023