Stworzone przez wojskowych inżynierów zrewolucjonizowały pole walki. Przez dziesięciolecia stosowane były jedynie do działań wojennych. Dziś – choć wciąż większość z nich wykorzystywana jest przez przeróżne armie – znajdują coraz szersze zastosowanie w życiu cywilnym. Drony stają się naszą rzeczywistością. Do czego służą? Kto może je kupić i jakie korzyści czerpać z ich użycia?
Drony w służbie bezpieczeństwa
Choć ich powstanie i początkowy, szybki rozwój zawdzięczamy raczej niecnym pobudkom, dziś wiele z nich służy utrzymaniu masowego bezpieczeństwa. Drony wykorzystywane są do kontroli tłumów na imprezach masowych – nawet tych największego kalibru takich jak tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce nożnej w Rosji, poprzednie – 4 lata temu w Brazylii czy Igrzyska Zimowe w Soczi w 2014 r.Kontrola tłumu z powietrza jest znacznie prostsza i nie powoduje ryzyka związanego z użyciem śmigłowców w bliskim otoczeniu ludzi. Pozwala na identyfikacje niepożądanych zachowań oraz na natychmiastową interwencję.
Drony wykorzystuje się do ratownictwa medycznego, gdy dotarcie do poszkodowanego jest trudne lub musi nastąpić w jak najkrótszym czasie. 4 lata temu świeżo upieczony absolwent kierunku Industrial Design Engineering, 23-letni Belg Alec Momont skonstruował dron-defibrylator. Urządzenie może dotrzeć do pacjenta z zawałem serca w ciągu kilku minut jeśli ten znajduje się w zasięgu kilku kilometrów od bazy i dziesięciokrotnie zwiększaja szanse na przeżycie poszkodowanego.
Drony kontra smog
Smog to znów gorący temat. Gdy tylko rozpoczyna się okres grzewczy – powraca jak bumerang. W Katowicach na początku tego roku wystawiono pierwszy mandat za palenie śmieciami. Dronowi, do którego przymocowano czujnik składu chemicznego powietrza, wystarczy chwila unoszenia się nad kominem by określić, czy unoszący się z niego dym nie zanieczyszcza powietrza szkodliwymi substancjami.
Dron – listonosz przyszłości?
W 2014 r. niemiecki DHL zaczął dostarczać leki na jedną z wysp na Morzu Północnym. Dwa lata później pierwszą przesyłkę dostarczył w ten sposób Amazon. Transport towaru – od momentu kliknięcia guzika „kup” – trwał zaledwie 13 minut! Wprawdzie towary dostarczane przez drony nie mogą być duże i ciężkie (do ok. 5 kg), ale i tak liczba zastosowań bezzałogowych statków powietrznych w transporcie rośnie bardzo szybko, bo to właśnie małe i lekkie paczki stanowią większość przesyłek kurierskich.
Dron – najlepszy przyjaciel fotografa
Zastosowanie dronów do fotografii z lotu ptaka nikogo już nie dziwi. Niedawno Google wzbogacił aplikację Earth o zdjęcia terenu wykonanych właśnie przez drony. Często to spektakularne widoki miast o wysokiej zabudowie – ujęcia, których nie dałoby się wykonać żadną inna techniką. Fotografowanie i filmowanie przy użyciu dronów dostępne jest także dla klientów indywidualnych – zarówno amatorów jak i profesjonalistów w celach rozrywkowych i komercyjnych. Zwłaszcza, że dron do fotografowania i filmowania przestał być kosztownym zakupem. Dzięki temu coraz chętniej robimy zdjęcia i nagrania ze ślubów czy wakacyjnych wypraw z nieznanej wcześniej perspektywy. Jeśli jednak zdecydujesz się zabrać dron w zagraniczną podróż upewnij się, czy w danym kraju dozwolone jest ich używanie. Polskie prawo lotnicze w kwestii dronów jest dość liberalne. Im lżejszy dron tym łagodniejsze przepisy. W wielu miejscach możemy latać dronem o masie poniżej 600g bez żadnych pozwoleń.