Drony nie tylko do zadań specjalnych

Drony nie tylko do zadań specjalnych

Drony nie tylko do zadań specjalnych

Stworzone przez wojskowych inżynierów zrewolucjonizowały pole walki. Przez dziesięciolecia stosowane były jedynie do działań wojennych. Dziś – choć wciąż większość z nich wykorzystywana jest przez przeróżne armie – znajdują coraz szersze zastosowanie w życiu cywilnym. Drony stają się naszą rzeczywistością. Do czego służą? Kto może je kupić i jakie korzyści czerpać z ich użycia?

david-henrichs-399195-unsplash

Drony w służbie bezpieczeństwa

Choć ich powstanie i początkowy, szybki rozwój zawdzięczamy raczej niecnym pobudkom, dziś wiele z nich służy utrzymaniu masowego bezpieczeństwa. Drony wykorzystywane są do kontroli tłumów na imprezach masowych – nawet tych największego kalibru takich jak tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce nożnej w Rosji, poprzednie – 4 lata temu w Brazylii czy Igrzyska Zimowe w Soczi w 2014 r.Kontrola tłumu z powietrza jest znacznie prostsza i nie powoduje ryzyka związanego z użyciem śmigłowców w bliskim otoczeniu ludzi. Pozwala na identyfikacje niepożądanych zachowań oraz na natychmiastową interwencję.

Drony wykorzystuje się do ratownictwa medycznego, gdy dotarcie do poszkodowanego jest trudne lub musi nastąpić w jak najkrótszym czasie. 4 lata temu świeżo upieczony absolwent kierunku Industrial Design Engineering, 23-letni Belg Alec Momont skonstruował dron-defibrylator. Urządzenie może dotrzeć do pacjenta z zawałem serca w ciągu kilku minut jeśli ten znajduje się w zasięgu kilku kilometrów od bazy i dziesięciokrotnie zwiększaja szanse na przeżycie poszkodowanego.

Drony kontra smog

Smog to znów gorący temat. Gdy tylko rozpoczyna się okres grzewczy – powraca jak bumerang. W Katowicach na początku tego roku wystawiono pierwszy mandat za palenie śmieciami. Dronowi, do którego przymocowano czujnik składu chemicznego powietrza, wystarczy chwila unoszenia się nad kominem by określić, czy unoszący się z niego dym nie zanieczyszcza powietrza szkodliwymi substancjami.

Dron – listonosz przyszłości?

W 2014 r. niemiecki DHL zaczął dostarczać leki na jedną z wysp na Morzu Północnym. Dwa lata później pierwszą przesyłkę dostarczył w ten sposób Amazon. Transport towaru – od momentu kliknięcia guzika „kup” – trwał zaledwie 13 minut! Wprawdzie towary dostarczane przez drony nie mogą być duże i ciężkie (do ok. 5 kg), ale i tak liczba zastosowań bezzałogowych statków powietrznych w transporcie rośnie bardzo szybko, bo to właśnie małe i lekkie paczki stanowią większość przesyłek kurierskich.

Dron – najlepszy przyjaciel fotografa

Zastosowanie dronów do fotografii z lotu ptaka nikogo już nie dziwi. Niedawno Google wzbogacił aplikację Earth o zdjęcia terenu wykonanych właśnie przez drony. Często to spektakularne widoki miast o wysokiej zabudowie – ujęcia, których nie dałoby się wykonać żadną inna techniką. Fotografowanie i filmowanie przy użyciu dronów dostępne jest także dla klientów indywidualnych – zarówno amatorów jak i profesjonalistów w celach rozrywkowych i komercyjnych. Zwłaszcza, że dron do fotografowania i filmowania przestał być kosztownym zakupem. Dzięki temu coraz chętniej robimy zdjęcia i nagrania ze ślubów czy wakacyjnych wypraw z nieznanej wcześniej perspektywy. Jeśli jednak zdecydujesz się zabrać dron w zagraniczną podróż upewnij się, czy w danym kraju dozwolone jest ich używanie. Polskie prawo lotnicze w kwestii dronów jest dość liberalne. Im lżejszy dron tym łagodniejsze przepisy. W wielu miejscach możemy latać dronem o masie poniżej 600g bez żadnych pozwoleń.

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Porady eksperta

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

21 marca 2022
iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

23 grudnia 2021
Zadbaj o ogród jesienią

Zadbaj o ogród jesienią

5 listopada 2021