Koncern energetyczny EDF postanowił ujednolicić nazwy swoich polskich spółek. Jest to związane z konsolidacją, którą właśnie przeprowadza koncern. Ma się ona zakończyć w przyszłym roku.
Już od maja br. trwały przygotowania koncernu EDF do konsolidacji należących do niego polskich spółek. Poszczególne zakłady poprzyjmowały nazwy zgodne ze schematem „EDF plus nazwa miasta”. Ma to poprawić rozpoznawalność koncernu w Polsce oraz ułatwić jego funkcjonowanie. Długofalowym celem EDF jest ugruntowanie swojej pozycji w Polsce. Rynek polski to platforma rozwoju Grupy w Europie Środkowo-Wschodniej. Rebranding Spółek jest kolejnym krokiem na drodze do skuteczniejszego zarządzania i większej konkurencyjności.
Jak informuje EDF, zmianą marki objętych zostało siedem przedsiębiorstw:
• Elektrownia Rybnik S.A. zmienia nazwę na EDF Rybnik S.A.
• Elektrociepłownia Kraków S.A. zmieniło nazwę na EDF Kraków S.A.
• Elektrociepłownie Wybrzeże S.A. zmieniło nazwę na EDF Wybrzeże S.A.
• Toruńska Energetyka Cergia S.A. zmieniło nazwę na EDF Toruń S.A.
• Elektrownia Ruda Sp. z o.o. zmieniło nazwę na EDF Rybnik New Coal Sp. z o.o.
• Energokrak Sp. z o.o. zmieniło nazwę na EDF Paliwa Sp. z o.o.
• Everen Sp. z o.o. zmieniło nazwę na EDF Energia Sp. z o.o.
Spółki należące do francuskiego EDF wytwarzają 10% prądu i 15% ciepła w Polsce. Oprócz wymienionych już wcześniej zakładów, do Francuzów należą również Elektrociepłownia Zielona Góra oraz spółka ciepłownicza w Tarnobrzegu. Nie wiadomo jeszcze jakie losy czekają wrocławską „Kogenerację”. EDF posiada w niej większościowy pakiet akcji. Jednym z branych pod uwagę rozwiązań jest całkowite przejęcie wrocławskiej spółki. Nie nastąpi to jednak w czasie trwającej konsolidacji. Nazwy nie zmienił również PEC Tarnobrzeg. Największą inwestycją realizowaną obecnie przez koncern jest budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Rybnik. Ma to być jednostka o mocy 900 MW, której koszt to niemal 2 mld euro. Dodatkowo rozważana jest budowa bloku gazowo-parowego w EC Wybrzeże.
Źródło: polska.edf.com