Inteligentne rozwiązania do Twojego domu? Wśród nich z pewnością nie powinno zabraknąć możliwości sterowania oświetleniem. Sposobów prowadzących do realizacji takiego rozwiązania jest kilka. Jedne bardziej skomplikowane, inne stosunkowo proste. Niektóre z nich wymagają sporych nakładów finansowych, inne nie uszczuplą aż tak bardzo zasobności Twojego portfela. Postaram się przedstawić dostępne na rynku różne opcje na realizację instalacji, która to umożliwi i zaproponować najlepszą alternatywę dla inwestorów z różną zasobnością portfela.
Inteligentne rozwiązania zdecydowanie ułatwiają użytkowanie mieszkania i podnoszą jego standard. Sprawiają, że wnętrze zyskuje na atrakcyjności i staje się bardziej komfortowe. Możliwość sterowania oświetleniem przez osoby siedzące wygodnie na kanapie, czy układające się do snu bez konieczności podchodzenia do włącznika, jeszcze niedawno była postrzegana jako rozwiązanie luksusowe i dostępne wyłącznie dla nielicznych. Dziś decyduje się na nie coraz więcej osób i są to zarówno mieszkańcy zajmujący lokale w nowoczesnym budownictwie, jak i starych kamienicach.
Nowoczesne technologie – nowoczesne rozwiązania do domu
Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne technologie, jeśli chodzi o inteligentne rozwiązania do domu, dają dziś niezwykle szerokie spektrum możliwości. Inwestor może zdecydować się na pełne zautomatyzowanie oświetlenia i zaprogramowanie go w taki sposób, by włączało się i wyłączało o określonej godzinie. Standardem w wielu wnętrzach staje się też możliwość ściemniania światła, co sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach wielofunkcyjnych, za dnia będących miejscem spotkań rodziny i znajomych, wieczorem przestrzenią przeznaczoną do relaksu. Sterować światłem można, siedząc wygodnie na kanapie, znajdując się w innym pomieszczeniu, poza domem, a nawet w innym mieście lub kraju.
Z dowolnego miejsca na świecie
Odpowiednio zaprojektowane zdalne sterowanie światłem pozwala włączać i wyłączać lampy w domu nawet wtedy, kiedy jesteśmy poza nim. Nic nie stoi na przeszkodzie, by robić, będąc w miejscu odległym o tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania. W tym przypadku sterowanie oświetleniem odbywa się za pomocą urządzenia z dostępem do Internetu, np. smartfona. Po co sterować światłem będąc poza domem? Jednym z najczęściej wymienianych powodów jest ochrona mienia. Podczas wakacyjnego wyjazdu domownicy mogą sterować oświetleniem, włączając je i wyłączając w określonych pomieszczeniach i o różnych porach, dzięki czemu stworzone zostaną pozory, że w mieszkaniu cały czas ktoś przebywa.
Na terenie własnego domu
Jeśli nie masz potrzeby sterować oświetleniem spoza domu, możesz postawić na rozwiązania prostsze i mniej kosztowne. Przykładem jest oświetlenie sterowane za pomocą domowej sieci wi-fi. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw do sterowania wyposażony w specjalne oprawy oraz żarówki ze sterownikami. Sterowanie odbywa się za pomocą niedużego urządzenia, które należy podłączyć do routera. W ten sposób domownicy mogą jednocześnie sterować wieloma lampami, co przydaje się między innymi wtedy, gdy wychodząc z domu, chcą za pomocą jednego kliknięcia wyłączyć wszystkie światła.
Za pomocą pilota
Innym bardzo prostym i jeszcze tańszym sposobem na sterowanie oświetleniem w domu jest zainwestowanie we włączniki z pilotem do zdalnego włączania i wyłączania. W tym przypadku nie ma potrzeby korzystania z sieci wi-fi i urządzeń z dostępem do Internetu. Wystarczy pilot, za pomocą którego zapalimy lub zgasimy światło. Wybierając ściemniacz dotykowy na pilota, dostępny między innymi w sklepie Gajwer, zyskujemy jeszcze jedną możliwość. Możemy regulować natężenie światła, co sprawdza się doskonale zwłaszcza wtedy, gdy domownikom zależy na stworzeniu klimatycznej atmosfery we wnętrzu. Decydując się na takie rozwiązanie, warto rozważyć zakup przynajmniej dwóch pilotów, które niestety mają do siebie to, że lubią się gubić. Jeden zapasowy pilot powinien rozwiązać problem.
Odrobina luksusu dla każdego
Sterowanie oświetleniem przestaje być czymś niezwykłym i staje się obecnie standardem, do którego dąży współcześnie coraz więcej użytkowników. Zalety takiego rozwiązania trudno przecenić, zwłaszcza jeśli zależy nam na nowoczesnym i funkcjonalnie wyposażonym wnętrzu. Sterowania oświetleniem nie może zabraknąć w tzw. inteligentnych domach, które wyposażone są zwykle także w inne systemy sterujące, obejmujące między innymi rolety zewnętrzne, nawadnianie ogrodu i wiele innych funkcji.
Im bardziej skomplikowane i obszerniejsze systemy sterujące, tym większy może być ich koszt. Warto jednak zauważyć, że oświetlenie na pilota stanowi stosunkowo niedrogą alternatywę i może sprostać oczekiwaniom osób, które nie mogą sobie pozwolić na bardziej zaawansowane rozwiązania lub nie chcą sterować światłem za pomocą Internetu.
Niezależnie od tego, które rozwiązanie będzie bliższe inwestorom, możliwość włączania i wyłączania światła bez konieczności podchodzenia do włącznika, a także możliwość zdalnej regulacji natężeniem światła stwarza komfortowe warunki użytkowania wnętrza, co znacznie ułatwia codziennie funkcjonowanie i podnosi standard mieszkania.