Kupując nowe AGD warto zapoznać się z oznaczeniami klasy energetycznej. Obecnie każdy sprzęt gospodarstwa domowego jest oznaczany etykietą energetyczną. Umiejąc odczytać zawarte w niej informacje, ułatwimy sobie zakup urządzenia, które będzie tanie w eksploatacji.
Co to jest etykieta energetyczna?
Przepisy Unii Europejskiej nakładają na producentów urządzeń AGD oraz źródeł światła obowiązek umieszczania etykiet energetycznych. Zawiera ona liczne informacje dla klienta, o parametrach technicznych, klasie oszczędności, poziomie hałasu i tak dalej. Zgodnie z intencją ustawodawcy ma to ułatwić konsumentowi dokonanie wyboru przez łatwe porównanie różnych urządzeń oferujących podobny zakres funkcji. Jednak etykieta będzie dla nas bezużyteczna, jeśli nie będziemy znali zwartych na niej symboli.
Informacje podstawowe
Na każdej etykiecie muszą się znaleźć podstawowe informacje, podające markę i model urządzenia, klasie efektywności energetycznej, wydajności, zużyciu surowców naturalnych (na przykład wody) oraz określające poziom hałasu wytwarzanego przez dany sprzęt. Ten zestaw informacji jest wspólny dla wszystkich sprzętów AGD oraz źródeł światła. Dodatkowo poszczególne rodzaje urządzeń powinny mieć podane jeszcze dodatkowe informacje, zależne od ich typu. Na przykład przy pralkach umieszczana jest informacja o rocznym zużyciu energii, rocznym poborze wody, pojemności, klasie efektywności wirowania, a także o poziomie hałasu, który jest wytwarzany przy poszczególnych programach. Na etykiecie lodówki znajdziemy łączną pojemność użytkową wszystkich komór – osobno dotycząca części chłodzącej i zamrażarki, roczny podrób energii oraz poziom emitowanego hałasu.
Klasa efektywności energetycznej
Skala literowa, obejmująca oznaczenia od A do G, informuje konsumenta o klasie efektywności energetycznej. Dodatkowo rozszerzono klasę A o oznaczenia +. Skala efektywności energetycznej posiada zaznaczoną po środku klasę A w kolorze żółtym, wyższe klasy ze znakiem + są oznaczane na zielono, a część poniżej A, czyli B, C i D zbliża się do odcieni czerwieni. W praktyce oznacza to, że urządzenie najwyższej klasy, czyli A+++ pobiera do działania najmniej energii elektrycznej. Sprzęty tej klasy zużywają mniej prądu, dzięki czemu są najbardziej ekonomiczne w eksploatacji, a także przyjazne dla środowiska. Niestety najczęściej należą do najdroższych urządzeń, ale znajdziemy również tanie AGD w klasie A. Poza tym jeśli zdecydujemy się na droższy sprzęt, to ta inwestycja szybko się zwróci.
A czy A+++
Dzięki skali efektywności energetycznej możemy bardzo łatwo policzyć, który sprzęt będzie najbardziej opłacalnym zakupem. Podany na etykiecie pobór energii elektrycznej można przeliczyć według aktualnej taryfy, co sprawi, że nasz wynik będzie bardzo dokładny. Urządzenia oznaczone A+++ są najdroższe, a przeliczając oszczędność energii na pieniądze, sprawdzimy czy warto dopłacić w sklepie za sprzęt A+++, czy lepiej zdecydować się na klasę A. Na pewno nie warto oszczędzać kupując sprzęt poniżej tej klasy.