Zasada działania rezonansu magnetycznego może się wydawać dość enigmatyczna dla większości. Jak to jest, że za pomocą bardzo silnego magnesu jesteśmy w stanie obrazować wnętrze człowieka? Zasada działania tego urządzenia jest o wiele bardziej skomplikowana niż np. USG lub RTG.W tym artykule dowiesz się więcej na temat fizyki, która kryje się za MR.
Badanie rezonansem magnetycznym to metoda obrazowania medycznego, która pozwala na bardzo szczegółowy i przekrojowy przegląd wszystkich narządów. Badanie MR jest jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych badań, na których bazuje współczesna radiologia. Metoda ta, opiera się na magnetycznych właściwościach atomów, z których są złożone komórki ciała człowieka. Aby wykonać obrazowanie metodą MR należy użyć specjalistycznego sprzętu.
Aparat do MR
Istnieją dwa rodzaje urządzeń wykorzystywanych do MRI. Pierwszy rodzaj aparatów posiada otwartą konstrukcję, która umożliwia dostęp do pacjenta z trzech stron. Druga grupa sprzętów jest wyposażona w specjalny tunel, w którym umieszcza się pacjenta.
Wykorzystanie magnetycznych właściwości atomów
Kiedy pacjent znajduje się w komorze aparatu do MR działa na niego stałe pole magnetyczne o wysokiej energii. Jednorodne pole, które wytwarzane jest przez silne magnesy sprawia, że spiny jąder wodoru porządkują się w kierunku pola. Oprócz tego wytwarzane są także krótkie impulsy promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Dzięki absorbowaniu energii tych fal radiowych przez jądra wodoru zmieniają one swój stan, a następnie oddając energię emitują fale o tej samej częstotliwości. To właśnie ten proces nazywany jest rezonansem magnetycznym. Aparat do MR może precyzyjnie zlokalizować miejsce, w którym dochodzi do emisji, a także określić typ i gęstość tkanek. Następnie, sygnały te są przekształcane w obrazy, które można obejrzeć na monitorze urządzenia. Dzięki obliczeniom komputera możliwe jest także przedstawienie uzyskanych obrazów w różnych płaszczyznach i uzyskanie przekrojowych i bardzo dokładnych danych.
Więcej szczegółów
Aby uzyskać bardziej szczegółowy obraz stosuje się środki kontrastowe, które różnią się od siebie właściwościami magnetycznymi. Za ich pomocą można określić stan funkcjonowania poszczególnych narządów i funkcje tkanek. Badanie aparatem MR jest całkowicie bezpieczne, ponieważ wykorzystuje się w nim nieszkodliwe dla człowieka pole magnetyczne oraz fale radiowe. Minusem jest jednak fakt, że MRI to obecnie najbardziej kosztowna z metod obrazowania w radiologii.