Silniki pracujące dzięki energii elektrycznej są obecnie stosowane w bardzo wielu gałęziach przemysłu, a wielu z nas posiada je chociażby we własnych domach.
Z uwagi na to każda awaria, usterka, bądź niekontrolowane uszkodzenie mogą nieść za sobą nie tylko konsekwencje finansowe, ale bardzo często również niebezpieczeństwo dla osób pracujących bezpośrednio przy takich maszynach. W celu ich uniknięcia takich zdarzeń, konieczne jest wykonywanie okresowych przeglądów sprzętu elektrycznego i jego konserwacja. Jak jednak właściwie przeprowadzić taką konserwację ?
Zaawansowana konserwacja elektryczna – co trzeba wiedzieć?
Kluczowym zagadnieniem w kwestii konserwacji jest pojęcie prewencji, a więc zapobiegania niekorzystnym i negatywnym zdarzeniom, zanim nastąpią. Konserwacja prewencyjna będzie się więc składać z oględzin, różnego rodzaju testów i badań, czy też wymiany podzespołów, które ulegają widocznemu zużyciu. Oczywiście wszystkie poczynania muszą być realizowane zgodnie z zaleceniami określonymi przez producenta danego silnika. Silniki elektryczne występują bowiem w wielu rodzajach, z których podstawowy podział rozróżnia silniki trójfazowe oraz jednofazowe. Każdy z nich ma inną budowę, dlatego podczas konserwacji niezbędna jest specjalistyczna wiedza w tym zakresie. Ze względu na ten fakt, konserwacje najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie, która na podstawie doświadczenia oraz dzięki pomocy swojej wykwalifikowanej kadry pracowniczej, w prawidłowy sposób dostosuje konkretne działania. W zależności od sytuacji, przegląd konserwacyjny może wymagać wykonania od kilku do kilkunastu czynności. Najważniejszymi z nich będą jednak sprawdzenie wszystkich połączeń elektrycznych, pomiar napięć i prądów, sprawdzenie ciągłości przewodów, skontrolowanie przebiegu faz, czy też dokładne zbadanie obudowy. Ważnym elementem wymagającym sprawdzenia jest również wentylator chłodzący, bez którego silniki elektryczne mogłyby nadmiernie się nagrzewać. Konserwację należy przede wszystkim dobrze zaplanować. Plan konserwacji powinien uwzględniać zlecenia danego producenta, zapotrzebowanie na części zamienne, czy też sprecyzowany zakres czynności niezbędnych do wykonania, według kategorii ważności.