Zamrażanie żywności to popularny sposób na przechowywanie nadmiaru produktów spożywczych. Jednak żeby utrzymać smak i wartości zamrożonego jedzenia, wrzucenie go do szuflady zamrażarki nie wystarczy. Żeby jedzenie po rozmrożeniu było wciąż smaczne i zdrowie, należy postępować zgodnie z kilkoma zasadami.
Bardzo często zdarza się tak, że wracamy z zakupów ze zbyt dużą liczą produktów spożywczych lub po prostu kupujemy na zapas. W takich przypadkach jesteśmy zmuszeni do przechowywania żywności w zamrażarkach. Dzięki urządzeniu, które utrzymuje stałą, niską temperaturę zakupione produkty nie zepsują się i będziemy mogli sięgnąć po nie za jakiś czas, gdy przyjdzie nam na to ochota. Jednak aby przechowywana w ten sposób żywność nie traciła swoich wartości odżywczych i była po prostu przydatna do spożycia, należy prawidłowo ją zamrażać.
Dobre i złe strony zamrażania
Konserwacja żywności w niskich temperaturach (pożądana wartość dla urządzeń domowych to -18 stopni) pozwala nie tylko utrzymać świeżość produktów, ale także podnieść przyswajalność niektórych witamin i mikroelementów (np. witamina B i żelazo). Niestety inne z kolei, po z byt długim okresie przechowywania w niskich temperaturach tracą swoje wartości. Tak jest w przypadku witaminy C, której zasoby mogą spaść nawet o połowę, jeśli produkt przechowywany jest w zamrażarce dłużej nić kilka miesięcy. Na jakość zamrażanego jedzenia ma także wpływ szybkość mrożenia – im szybciej to się stanie, tym lepiej.
Jak zamrażać?
Przede wszystkim każdy produkt, który włożymy do zamrażarki powinien znajdować się w specjalnym opakowaniu – woreczku, torebce lub pojemniku. Dzięki temu jedzenie nie straci na jakości, ani nie wysuszy się. Zamiast zamrażać duże porcje, lepszym rozwiązaniem jest pokrojenie żywności na mniejsze kawałki. Sprawi to, że produkty szybciej zostaną zamrożone i będziemy mogli je ciaśniej ułożyć, co znacznie wpłynie na efektywność pracy urządzenia chłodniczego. Powinniśmy także unikać przyprawiania mięs, które wkładamy do zamrażarki, bo np. czosnek czy cebula pod wpływem niskich temperatur gorzknieją i mogą popsuć smak. Z kolei warzywa przed zamrożeniem dobrze jest zblanszować, a owoce zamrażać najszybciej po zerwaniu, jak to tylko możliwe.
Jak długo można przechowywać żywność w zamrażarce?
Niestety, nie możemy zamrozić jedzenia na zbyt długi czas. Może to grozić zatruciem, dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalne woreczki, na których będziemy mogli zapisać datę, kiedy to dany produkt wylądował w zamrażarce. Jeśli chodzi o przechowywanie mięsa to maksymalny czas dla drobiu wynosi od 8 do 10 miesięcy. Wieprzowina może znajdować się w niskich temperaturach około 8 miesięcy, natomiast wołowina od 10 do 12. Jeśli zamrozimy kiełbasę lub słoninę, to takie przechowywanie nie powinno trwać dłużej niż 4 miesiące. Przydatność do spożycia zamrożonych ryb, będzie utrzymywała się przez okres od 2 do 4 miesięcy, warzyw i owoców około 6.
Jak rozmrażać?
Na jakość przechowywanych produktów ma także wpływ to, w jaki sposób je rozmrozimy. Mięso należy rozmrozić powoli, najlepiej w lodówce. Nie należy tego robić w temperaturze pokojowej, ani tym bardziej w misce z wodą. Warzywa i owoce w razie konieczności możemy wrzucić do garnka bez wcześniejszego rozmrażania. A jeśli chcemy dodać do ciasta wyjęte z zamrażarki truskawki lub maliny, należy połączyć je z masą gdy są jeszcze częściowo zamrożone – nie stracimy w ten sposób nadmiaru soku.
Artykuł powstał przy współpracy z siecią sklepów RTV EURO AGD