Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Odkurzacze workowe to najpopularniejsze i najprzystępniejsze cenowo urządzenia, które pomogą Ci utrzymać porządek w domu. Na pierwszy rzut oka dostępne w sprzedaży modele różnią się wyłącznie ceną i wyglądem, jednak przy dokładniejszej analizie okazuje się, że parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jest dużo więcej. Zobacz, jak wybrać dobry odkurzacz workowy!

Odkurzacze workowe – kobieta odkurzająca dom

Z tekstu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz workowy,
  • jakie końcówki otrzymasz przy zakupie odkurzacza Zelmer workowego.

Działanie odkurzaczy workowych opiera się na zbieraniu brudu do wymiennej torby – w odróżnieniu od modeli bezworkowych, gromadzących zanieczyszczenia we wbudowanym pojemniku. Kiedy worek się zapełni, należy go wyrzucić, a na jego miejsce włożyć nowy. Worki te są bardzo szczelne – dzięki temu zebrany kurz czy piasek nie rozsypie się w trakcie wymiany torby.

Odkurzacze z zapełnionym workiem sprzątają mniej efektywnie, ponieważ obniża się ich siła ssania. Oznacza to, że w domu zawsze trzeba mieć przynajmniej jeden zapasowy worek i nie ociągać się z jej wymianą.

Odkurzacze workowe – jak wybrać?

Kupując odkurzacz workowy, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • Jaka jest pojemność worka – im większa pojemność, tym rzadziej trzeba będzie go wymieniać.
  • Jak głośno pracuje odkurzacz – ta informacja powinna być umieszczona na etykiecie urządzenia. Co jednak w praktyce oznaczają podane wartości? Przykładowo – odkurzacze Zelmer workowe FRANEK ZVC399BB wytwarzają szum o natężeniu 64 dB i są uważane za bardzo ciche. Jako głośne określa się urządzenia emitujące dźwięk o natężeniu powyżej 70 dB. Warto jednocześnie pamiętać, że to właśnie odkurzacze workowe są z reguły cichsze od modeli bezworkowych.
  • Jaka jest siła ssania odkurzacza – najlepiej, by można było ją regulować, a co za tym idzie – dostosować do różnych sprzątanych powierzchni. Sprzątanie dywanów wymaga większej siły ssania (750-800 W) niż odkurzanie parkietu (wystarczy 600 W).
  • Jaka jest długość przewodu – to ona decyduje o tym, jak daleko od gniazdka elektrycznego możesz się oddalić w czasie sprzątania.
  • Jaka jest klasa energetyczna – A+++ oznacza najniższe zużycie energii przy jednoczesnej dobrej skuteczności odkurzania.
  • Jaka jest skuteczność zbierania kurzu – zazwyczaj dzieli się ją na skuteczność zbierania kurzu z dywanu i z parkietu. Wartość A oznacza najwyższą skuteczność, G – najniższą.

Jakie dodatkowe wyposażenie dodają producenci do odkurzaczy bezworkowych?

Producenci często dołączają do niektórych modeli odkurzaczy workowych również dodatkowe końcówki, takie jak turboszczotka (bardzo dobrze zbiera zabrudzenia z dywanów), ssawka szczelinowa, specjalna szczotka do sierści czy ssawka tapicerska (do mebli tapicerowanych). Takie wyposażenie gwarantuje dokładne wyczyszczenie nie tylko podłogi w domu, ale też samochodu czy pokrytych sierścią mebli.

Dobrze dopasowany do Twoich potrzeb odkurzacz workowy okaże się nieodzownym pomocnikiem przy sprzątaniu. Dzięki wysokiej efektywności sprawi, że utrzymanie porządku okaże się naprawdę łatwe!