Jak wybrać falownik do maszyn CNC?

Jak wybrać falownik do maszyn CNC?

Jak wybrać falownik do maszyn CNC?

Falowniki, zwane także przemiennikami częstotliwości, wykorzystuje się z powodzeniem przy sterowaniu obrotami indukcyjnych wrzecion montowanych na ploterach frezujących i grawerujących. Umożliwiają one regulację prędkości obrotowej silnika przy zapewnieniu płynności. Jak funkcjonują falowniki przy urządzeniach CNC i czym kierować się przy wyborze właściwego przemiennika częstotliwości?

fal

Jak funkcjonują silniki indukcyjne?

Silniki indukcyjne funkcjonują w oparciu o zasadę, zgodnie z którą częstotliwość obrotów wrzeciona jest proporcjonalna do częstotliwości napięcia zasilającego. W związku z tym, że energia elektryczna dostarczana za pośrednictwem sieci posiada częstotliwość prądu w wysokości 50Hz, to prędkość obrotowa silnika indukcyjnego, charakteryzującego się jedną parą biegunów, wynosi ok. 300 obrotów na 60 sekund (300 obr./min.). Szeroki wybór falowników dostępne są pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/85-automatyka/falowniki

fal2

Jak zmienić prędkość obrotową silnika?

Istnieją dwa sposoby, by wpłynąć na prędkość obrotową silnika. Pierwszy z nich wiąże się ze zmianą częstotliwości prądu zasilającego. Natomiast drugi polega na wykorzystaniu silnika o większej ilości par biegunów.
Większa ilość par biegunów w silniku indukcyjnym zapewnia możliwość zmniejszenia jego prędkości obrotowej. Zastosowanie falownika przy urządzeniach CNC pozwala na zamianę prądu stałego na prąd zmienny o pożądanym przez nas napięciu i regulowanej częstotliwości.

Sterowanie U/f

W silniku indukcyjnym zależność pomiędzy częstotliwością a amplitudą napięcia zasilającego jest constans, czyli stała. Wskazana charakterystyka silników indukcyjnych implikuje kolejną właściwość: w sytuacji, gdy posługując się regulacją częstotliwości, zmieniamy prędkość obrotową silnika, to należy także proporcjonalnie wpłynąć na napięcie zasilające. Dzięki przywołanej powyżej zależności możliwe jest sterowanie U/f, gdzie U to wartość skuteczna napięcia, a f to częstotliwość napięcia. W takich przypadkach możemy zastosować polecane falowniki Lenze: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/133-automatyka/falowniki/falowniki-lenze

fal4

Sterowanie wektorowe

Kolejny sposób sterowania silnikiem indukcyjnym to sterowanie wektorowe, polegające na regulowaniu położenia wektora pola magnetycznego stojana w uzwojeniach silnika. Tego typu rozwiązanie znajduje głównie zastosowanie w sytuacji, gdy istnieje konieczność redukcji prędkości obrotowej silnika indukcyjnego, a stosunek prędkości obrotowej do poślizgu jest minimalny. Bywa, że falowniki wektorowe nie niekorzystnie wpływają na parametry napędu, gdy pojawia się konieczność znacznego zwiększenia prędkości obrotowej.

Jak falownik może ustrzec elektrowrzeciono przed przegrzaniem?

Warto także podkreślić, że aby uniknąć przegrzewania się elektrowrzeciona i jego zużycia, to zastosowany w urządzeniu CNC falownik powinien charakteryzować znacznie większą częstotliwością przełączania – minimum 20 kHz – niż wśród większości dostępnych na rynku urządzeń (zazwyczaj wynoszącym 6 kHZ).

Falownik a komunikacja z systemem sterowania

Zastanawiając się nad wyborem maszyny CNC warto zwrócić uwagę, czy falownik sterujący wrzecionem danego urządzenia stale komunikuje się z systemem sterowania – przykładowo sygnalizując awarie czy informując o obecnym stanie obciążenia wrzeciona. Tego typu rozwiązanie pozwala ustrzec maszynę przed uszkodzeniem i ochronić nas od kosztownych napraw. Warto sprawdzić falowniki LG/LS: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/132-automatyka/falowniki/falowniki-lg-ls-industrial-systems

fal3

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Porady eksperta

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

21 marca 2022
iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

23 grudnia 2021
Zadbaj o ogród jesienią

Zadbaj o ogród jesienią

5 listopada 2021