Coraz częściej obok tradycyjnych metod wykończenia powierzchni ścian pojawiają się tynki strukturalne. Tynk ozdobny zyskał szerokie grono miłośników poprzez niemalże niczym nie ograniczone możliwości dekoracyjne – tynki tworzą oryginalne struktury i niesztampowe formy. Te przypominające szary beton sprawdzą się jako wykończenie wnętrza urządzonego w stylu loftu lub przestrzeni o charakterystycznym, industrialnym wystroju. Tynk będzie się świetnie komponował z wysadzaną cegłą ścianą czy meblami w nowoczesnym stylu. Zobacz jak wykonać tynk w swoim mieszkaniu.
Trwałe, odporne i oryginalne
Tynk strukturalny może mieć dowolną fakturę, w zależności od tego jakich narzędzi użyjesz do roztarcia masy. Często zamiast profesjonalnych wałków z wzorkami możemy użyć przedmiotów codziennego użytku – szczotki, foli spożywczej lub miotły, a połączenie różnych barw da niepowtarzalny efekt. W sprzedaży pojawiły się także gotowe szablony przedstawiające wzory kwiatów, roślin lub geometryczne formy.
Tynki strukturalne są jednak nie tylko wybierane ze względu na swoje właściwości dekoracyjne. Produkt może być stosowany wewnątrz mieszkań w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć, jak: kuchnia czy łazienka. Odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że tynk zachowa swoją niepowtarzalną strukturę. Gładź dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie, więc będzie świetnym rozwiązaniem w przedpokoju czy niedużym pokoju.
Aplikacja tynku strukturalnego
Materiał jest bardzo uniwersalny, ponieważ można go nanieść na niemalże każde podłoże – od ścian gipsowych na betonowych kończąc. Rozwiązanie jest bardzo praktyczne w przypadku remontowania starych, zaniedbanych ścian. Inaczej niż przypadku farby lub tapety – powłoka nie odchodzi, a do tego skutecznie maskuje wszelkie niedoskonałości występujące na powierzchni ściany. Dzięki temu struktura ścienna jest nie tylko odnowiona, ale także trwała.
Przed nakładaniem tynku najlepiej pokryć powierzchnię ściany gruntem, by zwiększyć przyczepność tynku. Gdy grunt wyschnie możemy przystąpić do nakłania tynku za pomocą szpatułki. Pamiętajmy, aby materiał strukturalny nakładać od zewnątrz do środka ściany. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać – warstwa może być cienka lub gruba. Nadmiar tynku po lekkim przyschnięciu możemy zeszlifować używając papieru ściernego. Beton na ścianie będzie się prezentował bardzo efektownie, podkreślając industrialny charakter wnętrza.
Na równomiernie położonym tynku formujemy fakturę – możemy to zrobić za pomocą szczotki z długim włosiem, miotły lub malarskiego wałka. Im ciekawsze wzory, tym bardziej oryginalna struktura. Delikatną strukturę otrzymamy przykładając do ściany kawałek foli malarskiej, która po zgnieceniu pozostawi na ścianie nieregularne formy.
Na powstałą strukturę nakładamy odpowiednio dobraną farbę. Aby efekt był oryginalny warto pomalować ścianę warstwo, nakładając 2 lub 3 warstwy różnobarwnej farby na siebie. Na końcu przetrzyjmy ścianę gąbką, która wywoła efekt przenikających się kolorów. Tak wykonana ściana będzie piękną ozdobą pomieszczenia.