Instalacje fotowoltaiczne niezwykle się w Polsce rozpowszechniły na przestrzeni ostatnich kilku lat – jest to spowodowane nie tylko dopłatami oferowanymi przez Unię Europejską, dzięki którym rzeczone inwestycje są znacznie mniej kosztowne niż miało to miejsce jeszcze do niedawna, ale także faktem, że dzięki ich implementacji możliwe jest znaczne ograniczenie kosztów zasilania prądem elektrycznym wszelkiej maści urządzeń wchodzących w skład danego gospodarstwa domowego, obiektu użyteczności publicznej, biurowca, czy w końcu fabryki.
Okazuje się jednakże, że poza panelami, niebagatelną rolę odgrywa także specjalistyczne okablowanie, które to musi zostać odpowiednio dobrane do specyfiki systemu, tak aby działał on w sposób optymalny oraz chroniony był przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych jak i niepożądanych czynników zewnętrznych.
Jak dobrać kabel do instalacji fotowoltaicznych, który spełniać będzie w pełni nasze oczekiwania? Przede wszystkim unikać powinniśmy oszczędności na okablowaniu, bowiem może się okazać, że przewód, na którym zaoszczędzimy od kilku do kilkunastu złotych po zaledwie dwóch-trzech latach zacznie pękać lub przełamywać się, co z kolei znacznie ograniczy ogólną wydajność zaimplementowanego systemu fotowoltaicznego, a co za tym idzie – opłacalność całego przedsięwzięcia. Aby sytuacja taka nie miała miejsca, powinniśmy decydować się na produkty oferowane przez renomowanych wytwórców, którzy to swoim konsumentom oferują kable charakteryzujące się nie tylko wysoką elastycznością, ale także takie, których zarówno powłoki wewnętrzne jak i zewnętrzne wykonane są z najlepszych dostępnych materiałów oraz z dbałością o najmniejsze choćby szczegóły.
Niezwykle istotne jest także, aby zewnętrzna warstwa omawianego kabla była wykonana z surowców, które określić można mianem bezhalogenowych, a więc takich które nie emitują nadmiernych ilości szkodliwych oparów w sytuacji zapłonu lub wystąpienia zwarcia, co jest szczególnie ważne w obiektach, w których przebywa większa ilość osób, bowiem gryzący, czarny dym wydobywający się ze standardowego okablowania może skutecznie utrudnić przeprowadzenie akcji ratunkowej i narazić na szwank zdrowie lub nawet życie takich osób.
Warto także, aby nabywane przez nas wyroby cechowały się zadowalającą elastycznością, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że będą one mogły zostać poprowadzone pod nawet najbardziej wymyślnymi kątami. Przed zakupem upewnijmy się także, że okablowanie wykorzystywane może być zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków, dzięki czemu możliwe będzie połączenie nim poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego niezależnie od jego stopnia złożoności. Wszystkie te aspekty wydawać by się mogły banalne, jednakże jeżeli weźmiemy je pod rozwagę, będziemy mogli mieć pewność, że raz zakupiony kabel służyć nam będzie przez długie lata bez konieczności konserwacji czy też wymiany na nowy, co dla wielu osób okaże się kwestią niezwykle istotną.