Żyjemy w takich czasach, w których praktycznie każdy z nas używa elektroniki każdego dnia podczas codziennych czynności. Zawsze mamy pod ręką telefon, który nie tylko służy do dzwonienia -jak to było pierwotnie, tylko znacznie poszerzył ofertę proponowanych usług. Możemy robić zakupy online, czytać książkę, a także korzystać z tak popularnych obecnie social mediów. Z kolei jeśli chodzi o pracę czy naukę tam podstawą jest oczywiście komputer, także występujący jako przenośny laptop. Jest to inteligentne, a także złożone urządzenie, które… niestety czasem się psuje. Nic nie jest wieczne, jednakże dobrze wiedzieć kiedy warto próbować naprawy komputera, a kiedy to sobie darować i kupić nowy.
Kiedy bez naprawy komputera się nie obejdzie?
Chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, w której komputer, z którego do tej pory korzystaliśmy odmówił posłuszeństwa. Dotyczy to modeli zarówno mających już kilka lat użytkowania za sobą, jak i sprzętu dopiero niedawno zakupionego. Czasami się zawiesza, niepoprawnie funkcjonuje, albo w ogóle się nie uruchamia. To nie jest prawidłowe działanie. Jeżeli dany problem wystąpił jednorazowo i wszytko po nim wróciło do normy, nie mamy się czym przejmować, zdarza się. Jeżeli jednak zdarza się to co jakiś czas, albo jakiekolwiek korzystanie jest utrudnione czas zdecydować się na naprawę komputera. Jeśli sprzęt jest ‘nowy’ i posiada aktualną gwarancję nie musimy się tym przejmować, serwis zapewnia nam producent. Jednak jeśli jest on starszy koszty za naprawę komputera niestety musimy ponieść samodzielnie.
Co zrobić gdy komputer przestaje działać?
Gdy przestaje działać nam sprzęt w pierwszej chwili ogarnia nas panika. Przecież laptop czy komputer to nie tylko nasze narzędzie do pracy, lecz także olbrzymia baza danych, którą na nim zgromadziliśmy. Tylko spokój nas uratuje. Podczas awarii w pierwszym momencie sprawdzamy czy jest to chwilowy problem, czy jednak występuje dużej. Warto spróbować osobiście naprawić komputer, który niekiedy wymaga jedynie zrestartowania systemu. Jeśli to nie pomaga możemy poszukać podpowiedzi w internecie, w którym wiadomo jest wszystko. Jedne rozwiązania są łatwe i poradzi sobie z nimi każdy, inne wymagają nieco bardziej zaawansowanej wiedzy. Pamiętajmy jednak, żeby robić rzeczy których jesteśmy pewni, aby jeszcze bardziej nie pogorszyć sprawy. Jeśli mamy wątpliwości lepiej postawić na profesjonalną naprawę komputera przez techników.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Jest to maksyma znana nie od dziś, ale cały czas aktualna. Nic nie jest wieczne, jednak najczęściej występujące problemy techniczne ze sprzętem są spowodowane przez jego niewłaściwe użytkowanie. Zamiast myśleć o naprawie komputera, lepiej zastanowić się jak można ją odłożyć w czasie. Zaczynając od budowy nie możemy zapomnieć o prawidłowym czyszczeniu laptopa. Wszędzie jest pył i kurz, który bez problemu osadza się na wszystkich elementach składowych. Komputery potrzebują chłodzenia, jednak jeśli wiatrak jest pokryty pyłem i przez to może nie spełniać swojej funkcji. Kolejnym powodem jest niewłaściwe użytkowanie. Czytajmy wszystkie informacje wyświetlane na ekranie, bo ich pomijanie może pogorszyć sprawę. Łatwo możemy doprowadzić do instalacji niechcianych programów, a jednocześnie za bardzo obciążyć system. Nawet jeżeli dojdzie do usterki z pomocą przychodzi nam system operacyjny, który posiada wiele narzędzi do diagnozy i naprawy komputera. Dany błąd może być sygnałem ostrzegawczym, który warto wziąć do serca i przykładać szczególną wagę do poprawnego użytkowania sprzętu, aby w przyszłości takiej sytuacji uniknąć.