Wielkość mocy przyłączeniowej to wielkość maksymalnej mocy, jaką można pobrać z sieci, na jaką zostało zaprojektowane i wybudowane przyłącze do budynku lub obiektu. W przypadku przekroczenia wielkości mocy przyłączeniowej dochodzi do uruchomienia zabezpieczenia w przyłączu. W efekcie niemożliwe jest korzystanie z prądu do momentu wymiany bądź zadziałania bezpiecznika. W pewnych okolicznościach warto więc wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej, aby nie zmierzyć się z przykrą niespodzianką. Podpowiadamy, kiedy przydaje się większa moc przyłączeniowa.
Zwiększenie mocy przyłączeniowej – kiedy jest to konieczne?
O zwiększenie mocy przyłączeniowej można wystąpić zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i obiektów przemysłowych. Pierwszym sygnałem do podjęcia działania jest wybijanie bezpieczników. Oznacza to, że w obwodzie elektrycznym jest za mało mocy. Zwiększone obciążenie układu na skutek instalacji domowej klimatyzacji, zastąpienia ogrzewania gazowego ogrzewaniem elektrycznym czy wymiany kuchenki gazowej na elektryczną może doprowadzić do systematycznego wybijania korków. Jest to nie tylko uciążliwe, ale stwarza ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej. To samo tyczy się zwiększenia ilości energochłonnych urządzeń i maszyn w zakładach produkcyjnych. Warto podkreślić, że podpisując umowę z dostawcą energii elektrycznej, moc przyłączeniowa jest precyzowana. Jeśli na rachunku pojawiają się dodatkowe opłaty związane z przekroczeniem mocy przyłączeniowej, wówczas koniecznie należy rozważyć zwiększenie mocy przyłączeniowej.
Co zrobić aby zwiększyć moc przyłączeniową?
Wiemy już, że potrzeba zmiany, a dokładniej zwiększenia mocy przyłączeniowej, zachodzi w przypadku planowanych domowych inwestycji w dodatkowe sprzęty elektryczne lub wymiany gazowej instalacji cieplnej na elektryczną. Czynnikiem przemawiającym za zwiększeniem mocy przyłączeniowej są też większe rachunki za prąd, uwzględniające kary za przekroczenie poboru energii deklarowanej w umowie przyłączeniowej. Co zatem zrobić, aby uniknąć wspomnianych problemów? Rozwiązaniem jest złożenie wniosku o zmianę mocy na formularzu dostępnym u operatora, wraz z niezbędnymi załącznikami. Wniosek jest bezpłatny, podobnie jak sam proces przyłącza elektrycznego, w przypadku zmiany charakterystyki bezpieczników, oraz podpisanie umowy o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Zmiana mocy to proces analogiczny do przyłączenia nowego obiektu do sieci.
Artykuł powstał przy współpracy z https://www.egsystem.pl/