Lata bywają upalne. Kiedy pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu nie jest nam jednak straszne. Po 8 godzinach musimy niestety opuścić chłodne biuro i zmierzyć się z niespadającą temperaturą. Wchodząc do nagrzanego przez kilkanaście godzin mieszkania, czujemy się tam jak w saunie. Jest jednak sposób, by temu zaradzić.
Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może wprowadzać nas w senność, złe samopoczucie, problemy z koncentracją, a także nie sprzyjają dobremu zdrowemu snu. Warto więc rozważyć montaż klimatyzacji zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i domu wolnostojącym. Wbrew pozorom klimatyzacja służy nie tylko do ochładzania pomieszczeń. Przydatna okazuje się również zimą, kiedy mieszkanie czy dom należy dogrzać.
Jak działa klimatyzator?
Rozważając montaż klimatyzacji, warto dowiedzieć się najpierw w jaki sposób ona działa. Klimatyzator, który montowany będzie w pomieszczeniu składa się kilku współpracujących elementów: parownika, skraplacza, wentylatorów, sprężarki i zaworu rozprężnego. Czynnik chłodzący przemieszcza się pomiędzy dwoma pierwszymi elementami, po czym wydobywając chłodne powietrze na zewnątrz. Często część klimatyzatora pozostaje w pomieszczeniu i to ona odpowiada za wydobywanie się chłodnego (lub cieplejszego) powietrza, a pozostała część wyprowadzana jest poza budynek.
Typy klimatyzatorów
Każdy z typów klimatyzacji będzie wymagał innego montażu, a co za tym idzie będzie związany z innymi kosztami. Przeczytaj więcej o tym, ile kosztuje montaż klimatyzacji w Warszawie: http://www.caligo.pl/serwis/montaz-klimatyzacji/. Wśród podstawowych rodzajów klimatyzatorów wymienia się te monoblokowe, czyli takie, których obie części mieszczą się wewnątrz budynku, a gorące powietrze odprowadzane jest rurą harmonijkową na zewnątrz. Innym – bardziej zaawansowanym – jest klimatyzator typu Split, którego jedna część (Zazwyczaj ta odprowadzająca ciepłe powietrze i robiąca hałas) montowana jest na zewnątrz. Z elementami wewnętrznymi łączy się za pomocą przewodów freonowych. Multi–Split ma podobne zastosowanie, lecz umożliwia podłączenie większej liczby parowników.