Mostki prostownicze – budowa i zastosowanie

Jeśli urządzenie elektroniczne lub elektryczne ma działać – w oczywisty sposób trzeba mu zapewnić zasilanie. Z kolei przy konstrukcji elementów zasilających często niezbędne okazują się mostki prostownicze.

Zaraz na wstępie należy zaznaczyć, iż mostki prostownicze mają zastosowanie w przypadkach, kiedy dane urządzenia lub sprzęt są podłączone do prądu zmiennego. Zadaniem mostka staje się wtedy przetworzenie tego ostatniego na prąd stały.

brueckengleichrichter_imgp5380

Gdzie stosuje się mostki prostownicze?

Mostki prostownicze używane są w prostownikach i zasilaczach, jak również w ładowarkach akumulatorowych. Słowem wszędzie tam, gdzie konieczne jest doprowadzenie energii elektrycznej wraz z dostosowaniem napięcia do potrzeb urządzenia, które wymaga prądu stałego.

Same mostki występują przy tym w różnych formach, a najczęściej spotykane rodzaje to jednofazowy Mostek Graetza, czy mostek trójfazowy (wielofazowy). Oprócz tego spotyka się między innymi mostki prostownicze sterowane.

Mostki Graetza

To najpopularniejsze – choć nie jedyne – mostki spotykane w przypadku jednej fazy. Ich popularność wynika nie tylko z prostej w swej istocie budowy, lecz również z efektywności działania – z pewnością lepszej, niż w przypadku prostowników jednopołówkowych, z których także korzysta się w przypadku układów jednofazowych. Problem z tymi ostatnimi polega jednak na tym, iż dostarczają one energii jedynie przez połowę czasu, w którym działają, co znacząco obniża opłacalność ich stosowania.

Mostki trójfazowe oraz wielofazowe

Opisane powyżej mostki Graetza sprawdzają się doskonale i trudno się dziwić, że koncept, który im przyświecał, został rozwinięty. Jak? Poprzez użycie w podobnym schemacie kolejnych gałęzi. Gdy zastosuje się trzy – uzyska się mostek trójfazowy, w przypadku większej liczby faz, należy użyć adekwatnej liczby dodatkowych gałęzi.

Gdzie kupować mostki prostownicze?

Najlepiej tam, gdzie ich wybór będzie na tyle duży, żebyś od razu znalazł dokładnie to, czego potrzebujesz. Mówiąc wprost – najlepiej w wyspecjalizowanych sklepach z częściami elektrycznymi i elektronicznymi, takich jak hurtownia www.micros.com.pl.