Spawanie czyli kolokwialnie rzecz ujmując metoda łączenia miejscowego lub powierzchniowego dwóch materiałów w celu ich zestalania. Spawanie jest podkategorią spajania (a więc uzyskanie fizycznej ciągłości określonego materiału).
W teorii zasada jest dosyć prosta, w spawaniu chodzi o to, aby doprowadzić materiał poddawany obróbce, do takiej temperatury, aby doszło do zmiany stanu jego skupienia (stopienia), w celu dokonania połączenia i następnie ostygnięcia, aby utrwalić efekt tego procesu. W niektórych metodach wykorzystuje się dodatkowo materiał łączący tzw. spoiwa. Brzmi skomplikowanie – wcale takim nie jest!
Spawanie stosuje się zwykle do łączenia metali. Przede wszystkim będzie to stal, ale odrębną podkategorią jest spawanie tworzyw sztucznych, zwłaszcza plastiku. W tym ostatnim przypadku zasada jest bardzo podobna – polega na doprowadzenie głowicy do takiej temperatury, aby roztopić tworzywo sztuczne, w celu nawiązania połączenia i sklejenia dwóch (lub więcej) elementów.
Rodzaje spawów i spawania
Istnieje wiele metod spawalniczych – trudno jest wymienić wszystkie. Linia podziału przebiega przez wybór źródła ciepła.
Rodzaje spawów:
- elektryczne;
- gazowe;
- terminalne.
W każdej z powyższych kategorii występują liczne podkategorie. Poszczególne z nich różnią się co do metody osiągnięcia takiej temperatury, aby można było daną powierzchnię czy spoiwo rozpuścić, w celu osiągnięcia procesu łączenia. Aby wykonywać skomplikowane sprawy, trzeba mieć odpowiednie doświadczenie i uprawnienia. Procesy spawalnicze bywają coraz częściej zautomatyzowane, ale o tym w dalszej części artykułu.
Profesjonalne przyrządy spawalnicze
Skoro omówiliśmy sobie to, czym jest spawanie oraz na czym polega proces łączenia dwóch lub więcej elementów z określonego tworzywa, przejdźmy do kolejnego etapu – a mianowicie, do spawania precyzyjnego przyrządów spawalniczych, które wykonuje się z zegarmistrzowską precyzją w niemal laboratoryjnych warunkach.
Przyrządy spawalnicze wykorzystywane są przede wszystkim w taśmach produkcyjnych, do zrobotyzowanego spawania (np. spawanie elementów stalowych w samochodach, motocyklach czy innych elementach wykorzystywanych w masowej produkcji). A więc wszędzie tam, gdzie występuje powtarzalność tych samych procesów oraz wysoka jakość połączeń. Przemysłowy przyrząd spawalniczy to nic innego jak zbiór ruchomych ramion, poruszanych z wykorzystaniem siłowników, czujników, sterowany przez określone wcześniej algorytmy sterujące. Może pracować przez 24/7. Ramiona zwykle zakończone są głowicami spawalniczymi, które wykonują spawy, wg zdefiniowanej wcześniej metody (MAG, MIG i TIG). Są podstawą nowoczesnego przemysłu – dlatego ich popularność w wielu zakładach przemysłowych jest coraz większa.