Niwelator optyczny – klasyczny instrument pomiarowy dla profesjonalistów

By admin
In PORADY EKSPERTA
1 sierpnia, 2019
0 Comments
954 Views

Niwelator optyczny to bez wątpienia jeden z najpowszechniejszych instrumentów pomiarowych przy wyznaczaniu granic działek budowlanych, różnic wysokości czy w trakcie budowy dróg lub obiektów budowlanych. Mimo mniejszego zaawansowania technologicznego od niwelatorów laserowych, niwelatory z układami optycznymi nieustannie cieszą się dużą popularnością wśród profesjonalnych geodetów, inżynierów, architektów czy budowlańców.

niwelator

Niwelatory optyczne nie wymagają zewnętrznego ani wewnętrznego zasilania, są lekkie i mobilne, zapewniają wysoki poziom ochrony IP, a także gwarantują sprawną i intuicyjną obsługę. Każdy dostępny na rynku niwelator optyczny z wyższej półki cenowej to urządzenie samopoziomujące oraz wyposażone w kompensator magnetyczny niwelujący minimalne odchyły instrumentu pomiarowego podczas pracy na niestabilnym podłożu.

Przegląd sprawdzonych niwelatorów optycznych do profesjonalnego użytku

Niwelatory optyczne mają znaczącą przewagę nad niwelatorami laserowymi, mianowicie: profesjonalny, funkcjonalny i wytrzymały sprzęt z układem optycznym można kupić nawet za parokrotnie mniejszą cenę, niż instrumenty laserowe. Poniżej prezentujemy najlepsze niwelatory optyczne rekomendowane przez specjalistów.

Topcon AT-B2

Niwelatory Topcon słyną z niezwykle precyzyjnych pomiarów różnic wysokości, doskonałej jakości wykonania, a także znacznej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Model Topcon AT-B2 to jeden z najlepszych niwelatorów optycznych na rynku, który z powodzeniem może być użytkowany przez geodetów, archeologów, budowlańców, drogowców, inżynierów czy architektów. Instrument zapewnia dokładność podwójnej niwelacji na poziomie 0,7 mm/km oraz dokładność niwelacji z mikrometrem 0,5 mm/km. Urządzenie wyposażone w lunetę o długości 215 mm zapewnia minimalną ogniskową wynoszącą 0,2 m i powiększenie 32x. Pole widzenia prezentowanego niwelatora wynosi 1°20′, a jego zdolność rozdzielcza 3”.

Nivel System N24X

Nieco tańszym, jednak równie użytecznym i funkcjonalnym niwelatorem optycznym jest model N24X oferowany przez polską firmę Nivel System. Instrument pozwala na wykonywanie precyzyjnych pomiarów różnic wysokości w terenie oraz wewnątrz obiektów budowlanych. Zaimplementowany magnetyczny kompensator umożliwi precyzyjne wypoziomowanie urządzenia dzieki redukcji minimalnych odchyłów powstałych przy niedokładnym manualnym poziomowaniu przez operatora. Jego bezpieczeństwo zapewnia wysoki poziom ochrony IP 66. Nivel System N24X zapewnia dokładność podwójnej niwelacji na poziomie 2 mm/km, minimalną ogniskową 0,3 m, pole widzenia 1°20′ i zdolność rozdzielczą wynoszącą 3,5”.

Topcon AT-B4A

Kolejnym godnym uwagi i atrakcyjnym cenowo niwelatorem optycznym dla profesjonalistów jest model AT-B4A oferowany przez japońską markę Topcon. Instrument zapewnia świetny stosunek ceny do jakości wykonania oraz oferowanych możliwości, przez co jest jednym z najczęściej wybieranych niwelatorów optycznych przez polskich profesjonalistów. Urządzenie wyposażone jest w magnetyczny kompensator, zapewnia dokładność wynoszącą 2 mm/km, minimalną ogniskową 0,2 mm, pole widzenia 1°25′, powiększenie 24x oraz zdolność rozdzielczą wynoszącą 4”. Prezentowany model to bez wątpienia jeden z najbardziej uniwersalnych aparatów pomiarowych, który spełni oczekiwania i wymagania specjalistów z wielu branż, w których wymagana jest możliwie największa precyzja pomiarów.

Już zagłosowałeś!

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
CZY NOARK POWOJUJE NA POLSKIM RYNKU? CZY ZNAJDZIE LUKĘ DLA SIEBIE?

NOARK, jest częścią największego chińskiego koncernu energoelektrycznego CHINT, która zajmuje...

Zamknij