Transformacja energetyczna jest nieunikniona i już nikt nie podważa tej tezy. Nowe technologie powinny prowadzić do eliminacji emisji gazów cieplarnianych i zredukowania szkodliwego oddziaływania człowieka na klimat. W jaki sposób rozwój technologiczny wpływa na zmiany w energetyce? Czy nowoczesne rozwiązania będą w stanie zapewnić neutralność Europy dla klimatu?
Czy odejście od paliw kopalnych jest konieczne?
Zielona rewolucja w energetyce jest niezbędna dla poprawy klimatu i stanu środowiska naturalnego. Ogólnym celem jest zatrzymanie wzrostu temperatury. Po wybuchu wojny na Ukrainie do dyskusji o sektorze energetycznym włączono argumenty dotyczące poważnych konsekwencji, z którymi wiąże się opieranie modelu energetycznego na imporcie paliw kopalnych. Rządy państwa europejski doszły do wniosku, że potrzebna jest kompleksowa reforma sektorów energetyczny oraz dążenie do stworzenia gospodarki niskoemisyjnej.
Jakie alternatywy dla paliw kopalnych są proponowane przez ekspertów? Zainteresowaniem objęte są m.in. elektrownie jądrowe. Za paliwo, które stanie się cenne w przyszłości, uznawany jest także wodór. Choć pierwsze inwestycje powoli powstają, ta technologia jest dopiero na początkowym etapie rozwoju – podobnie wygląda kwestia odzyskiwania ciepła z odpadów.
Fotowoltaika i kolektory słoneczne
Jednym z nowoczesnych rozwiązań, które są stosowane na szeroką skalę, są panele fotowoltaiczne. Wiele osób decyduje się na ich zainstalowanie ze względu na możliwość wprowadzenia oszczędności do domowego budżetu. Słońce jest czystym źródłem energii odnawialnej – z tego powodu dostępnych jest wiele programów dofinansowania, które ułatwiają osobom prywatnym zrealizowanie tej inwestycji.
Panele fotowoltaiczne są umieszczane przede wszystkim na dachach. Niektóre osoby decydują się też na niezależne zamontowanie ich na gruncie. Panele produkują prąd pod wpływem działania promieni UV i zasilają urządzenia elektryczne. W momencie, w którym instalacja wytwarza zbyt duże ilości prądu, są one przesyłane do sieci i tam magazynowane.
W ciągu kilku ostatnich lat fotowoltaika stała się systemem zaliczanym do odnawialnych źródeł energii, który rozwijał się najbardziej dynamicznie. Polska jest jednym z krajów, które według Instytutu Energetyki Odnawialnej posiadają największą ilość mikroinstalacji fotowoltaicznych! Choć opłacalność inwestycji w ostatnich latach nieco spada, nadal warto postawić na fotowoltaikę! Wynika to z tego, że prognozy dotyczące cen energii są niezbyt optymistyczne. Dzięki własnemu systemowi możliwe będzie uniknięcie obciążenia intensywnie rosnącymi rachunkami za energię.
Pompy ciepła
Zrównoważony rozwój to nie tylko popularyzacja fotowoltaiki. Coraz bardziej doceniane są również pompy ciepła. Choć nie umożliwiają one uzyskania tak daleko idących korzyści finansowych jak fotowoltaika, są zdecydowanie bezpieczniejsze dla środowiska niż konwencjonalne źródła energii. Obecnie dąży się do tego, aby zasilanie pompy ciepła pochodziło jedynie z odnawialnych źródeł energii – na ten moment spora część energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych. Choć sytuacja ta jest daleka od ideału, pompy ciepła nadal są bardziej ekologiczne niż tradycyjne urządzenia grzewcze.
Pompy ciepła zostały zakwalifikowane do ważnych rozwiązań stanowiących istotny punkt na drodze do dekarbonizacji w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Dzięki temu, zarówno osoby fizyczne, rolnicy, jak i przedsiębiorstwa mogą korzystać z częściowych dofinansowań.
Pompy ciepła są ważną częścią zielonej rewolucji. Charakteryzują się niską emisyjnością oraz brakiem ryzyka związanego z nieszczęśliwym wypadkiem – pod postacią np. zatrucia tlenkiem węgla lub eksplozji. Poprawne połączenie instalacji przemysłowych ze sprzężeniem pomp ciepła może okazać się niezastąpionym rozwiązaniem pozwalającym na stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Transformacja energetyczna, a kwestie finansowe
Obecnie ceny energii rosną w zastraszającym tempie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest właśnie zwrócenie uwagi ku zielonej energetyce. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwoli na uniezależnienie się od surowców energetycznych pochodzących z zagranicy, co jak pokazała wojna na Ukrainie, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.
Osobom fizycznym często inwestycja w ekologiczne systemy, takie jak fotowoltaika czy pompy ciepła, wydaje się droga i nieopłacalna. Jednak zdecydowanie tak nie jest! Dzięki częściowym dofinansowaniom możliwe jest obniżenie kosztów zakupu i montażu instalacji. Użytkowanie takich systemów zwiększa bezpieczeństwo finansowe – ogranicza bowiem zależność od nieustannie rosnących cen energii, które mogą zrujnować budżet w wielu gospodarstwach domowych.
Nowe technologie, jako przyszłość energetyki
Ważnym elementem zielonej rewolucji w energetyce są badania nad nowymi technologiami, które mogą w przyszłości stać się ważnym źródłem pozyskiwania energii. Które z nich wydają się najbardziej obiecujące?
- Zielony wodór – wodór pozyskiwany z wiatru, wody i energii słonecznej może stać się istotnym elementem dekarbonizacji. Jest to gaz bezemisyjny. Umożliwia on magazynowanie nadwyżek zielonej energii i jest przedmiotem wielu dyskusji zarówno na płaszczyźnie Europejskiej, jak i światowej. Parlament Europejski ogłosił nawet, że w 2035 roku zostanie wprowadzona regulacja umożliwiająca rejestrowanie jedynie zeroemisyjnych samochodów! Czyli właśnie tych, które napędzane są elektrycznie lub w oparciu o zielony wodór.
- Ciepło z odpadów – ciekawym rozwiązaniem jest połączenie ciepłownictwa i recyklingu. Wytwarzanie energii poprzez spalanie odpadów staje się bardzo popularne – również w Polsce.
Nowe technologie stanowią nadzieję na pozytywne zmiany w sektorze energetycznym. Dzięki nim możliwe będzie pozytywne wpłynięcie na środowisko naturalne oraz ograniczenie wydatków.