Nowoczesne oświetlenie osiedli

Nowoczesne oświetlenie osiedli

Nowoczesne oświetlenie osiedli

Typowe oświetlenie polskich osiedli z drugiej połowy XX w. dotyczy przede wszystkim klatek schodowych i wejść do budynków – w nowych inwestycjach deweloperskich jest inaczej. System oświetlenia zewnętrznego odgrywa istotną rolę: jest ozdobą, ale musi być energooszczędny i jednoczenie przyjazny mieszkańcom. Ważne są nie tylko oprawy, ale również barwa światła i wskaźnik oddawania kolorów. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularność zyskują nowoczesne lampy metalohalogenkowe, które podkreślają naturalny charakter otoczenia.

luxen

Plan oświetlenia osiedla stanowi integralną część projektu inwestycji mieszkaniowej. Nowoczesne systemy są nie tylko energooszczędne, ale również przyjazne mieszkańcom. Oprócz ozdobnych i nowatorskich opraw liczy się dobór źródła światła, jego barwa oraz wskaźnik oddawania kolorów. Nic więc dziwnego, że nowoczesne lampy metalohalogenkowe, które podkreślają naturalny charakter otoczenia, zyskują coraz większą popularność. Zewnętrzne oświetlenie budynków mieszkalnych powinno wyróżniać się długim działaniem i wysoką wydajnością świetlną. Efekt ten można osiągnąć za pomocą lamp metalohalogenkowych. Najczęściej stosowane są one w galeriach handlowych oraz jako źródło światła reklam wielkoformatowych. Sprawdzają się także doskonale w przypadku oświetlenia chodników czy dróg dojazdowych do osiedla. Mogą być też zastosowane w funkcji całonocnego światła w częściach wspólnych, wewnątrz budynku.

W teorii…
Barwy światła są bardzo ważne nie tylko ze względu na estetykę. Należy zwrócić uwagę także na odbiór oświetlonego obszaru przez ludzkie oko w widzeniu zmierzchowym. Białe światło współczesnych lamp MH i świetlówek nie zaburza odbioru kolorystyki otoczenia, wpływa więc na widoczność i bezpieczeństwo chociażby na parkingach, dzięki temu, że zwiększa wydajność wzrokową. Kolejnym ważnym elementem systemu zewnętrznego oświetlenia jest wskaźnik oddawania kolorów otoczenia – im wyższy, tym bardziej naturalne wydają się na korytarzu, klatce schodowej lub parkingu. W przypadku lampy MH czynnik ten wynosi ok. Ra ≥ 80. Wyższe wartości są wykorzystywane w np. w przemyśle tekstylnym, gdzie rozróżnianie barw odgrywa zasadniczą rolę.

W praktyce…
Lampy metalohalogenkowe dają białe światło, które nie zakłóca naturalnego nocnego krajobrazu. Warto pamiętać, że im lepiej oddaje ono barwy otoczenia, tym jest efektywniejsze, co wpływa na ograniczenie kosztów eksploatacji i jednocześnie sprzyja mieszkańcom. Przykładem tego typu rozwiązania mogą być wrocławskie Ogrody Hallera. Wyróżniająca się architektonicznie inwestycja, wymaga spójnego z koncepcją oświetlenia. Zastosowanie znalazły tutaj oprawy Nora używane w systemach oświetlenia zabytkowych części miast czy obiektów sakralnych. W połączeniu z nowoczesną koncepcją budownictwa tworzą one unikalne połączenie. Ważna jest jednak nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność i energooszczędność. Dobrym rozwiązaniem dla osiedli mieszkaniowych jest wybór chłodnych źródeł światła, które są bardziej efektywne. Dlatego właśnie lampy metalohalogenkowe są odpowiednie do iluminacji strategicznych punktów terenu wokół budynku i w jego wnętrzu Tego typu lampy stają się wydajniejsze przy obniżeniu poziomu natężenia oświetlenia.

System oświetlenia zewnętrznego współcześnie odgrywa bardzo istotną rolę. Mieszkańcy to grupa stałych odbiorców, dlatego tak ważne jest, by widok dzienny i nocny w sztucznym oświetleniu nie odbiegały od siebie znacząco. Barwy światła czy wydajność energetyczna i świetlna to cechy lamp metalohalogenkowych i tym samym elementy dobrego planu iluminacji zewnętrznej nowoczesnego osiedla mieszkaniowego.

Źródło: LUXAN

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Porady eksperta

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

21 marca 2022
iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

23 grudnia 2021
Zadbaj o ogród jesienią

Zadbaj o ogród jesienią

5 listopada 2021