Oświetlenie kuchni – estetyka i funkcjonalność

Oświetlenie kuchni – estetyka i funkcjonalność

Oświetlenie kuchni – estetyka i funkcjonalność

Oświetlenie kuchni – estetyka i funkcjonalność

Oświetlenie kuchni to niezwykle istotny element aranżacyjny, który wpływa na wygląd i komfort użytkowania wnętrza. A ponieważ kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, nie można go zaniedbywać. To tam przygotowujemy posiłki i spędzamy czas w gronie rodzinnym. Również w kuchni zdarza nam się przyjmować gości, czytać poranną prasę, czy toczyć ważne, rodzinne narady. Czy można zatem zapomnieć o kwestii tak istotnej, jak właściwe oświetlenie tego pomieszczenia?

beautiful modern house in cement, interior, open space

Kuchnia – wbrew pozorom – nie służy wyłącznie przygotowywaniu posiłków. We współczesnych wnętrzach bardzo często jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, które musi sprostać różnym aktywnościom domowników. Jeśli dodatkowo została otwarta na salon, to po części pełni też funkcję reprezentacyjną domu. W takim przypadku ważna jest zarówno funkcjonalność, jak i estetyka zamontowanego w niej oświetlenia.

Zaplanuj strefy funkcjonalne

Zanim zdecydujemy ostatecznie, jakie lampy zawisną w kuchni, powinniśmy podzielić wnętrze na strefy funkcjonalne i zaplanować przestrzeń w taki sposób, by każda z nich została odpowiednio oświetlona. Dopiero wtedy można dobrać modele opraw oświetleniowych, uwzględniając przy wyborze funkcję, jakie mają pełnić we wnętrzu.

Bardzo istotne pozostaje oświetlenie centralne, którego zadaniem jest równomierne rozjaśnienie całego wnętrza. Jego rolę pełni zazwyczaj zamontowana centralnie na suficie lampa. Jej forma może być zmienna w zależności od preferencji użytkowników. Niejednokrotnie jest to zamontowany centralnie plafon albo kilka mniejszych plafonów. W tym drugim przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na ich równomierne rozmieszczenie w pomieszczeniu, dzięki czemu unikniemy powstania ciemnych zakamarków.

Rolę oświetlenia centralnego mogą też pełnić zamontowane w podwieszanym suficie oprawy wpustowe albo umieszczone na szynie reflektorki. Nieco rzadziej spotkamy dziś w tej roli lampę wiszącą. Ta, co prawda również pojawia się w nowocześnie zaaranżowanych kuchniach, jednak zazwyczaj w zupełnie nowej odsłonie.

Oświetlenie stołu w jadalni

Lampy wiszące to dziś zazwyczaj oświetlenie montowane nad miejscem spożywania posiłków. Najczęściej jest to ustawiony w kuchni, jadalni lub salonie stół, nieco rzadziej barek albo wyspa. Szeroki wybór opraw oświetleniowych przeznaczonych do takiej strefy znajdziemy w sklepie Lampy.it. Poszczególne modele różnią się wielkością, formą i zastosowanym do ich produkcji materiałem. Tym łatwiej znajdziemy model wpisujący się w potrzeby konkretnych użytkowników.

Wiele lamp wiszących daje możliwość regulacji wysokości, na jakiej zawiśnie oprawa. Dzięki temu można dopasować je do określonego wnętrza, niezależnie od tego, czy docelowym miejscem będzie stół w jadalni, czy wysoki barek usytuowany na granicy kuchni i salonu.

Lampy wiszące bardzo chętnie montujemy też nad kuchenną wyspą. Tu oprócz znaczenia praktycznego (oświetlają przestrzeń roboczą blatu wyspy) mają też walory estetyczne. Niejednokrotnie stanowią ozdobę kuchni i przyciągają wzrok odwiedzających wnętrze gości.

Bezpieczeństwo w kuchni

Bardzo istotną kwestią dla inwestorów pozostaje bezpieczne użytkowanie pomieszczenia. Planując montaż oświetlenia, należy uwzględnić takie rozmieszczenie lamp, które zagwarantuje dobre oświetlenie strefy roboczej. Niestety rzadko można to osiągnąć wyłącznie za sprawą oświetlenia centralnego. Blat umieszczony na ustawionych przy ścianie szafkach to norma niemal w każdym pomieszczeniu kuchennym. Niestety, pracując przy nim, zasłaniamy emitowane przez oświetlenie centralne światło. Dlatego nad blatem roboczym należy zaplanować dodatkowe oświetlenie, które podniesie komfort pracy w kuchni i pozwoli uniknąć niebezpiecznych skaleczeń. Rolę takiego oświetlenia pełnią zazwyczaj lampy zamontowane pod szafkami wiszącymi albo na suficie w taki sposób, by światło padało bezpośrednio na przestrzeń blatu.

 

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Porady eksperta

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

21 marca 2022
iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

23 grudnia 2021
Zadbaj o ogród jesienią

Zadbaj o ogród jesienią

5 listopada 2021