Oświetlenie obiektów przemysłowych

Oświetlenie obiektów przemysłowych

Oświetlenie obiektów przemysłowych

Oświetlenie obiektów przemysłowych to bardzo poważny wydatek w budżetach wielu firm produkcyjnych. Szacuje się jednak, że ponad 70% zakładów produkcyjnych mogłoby ograniczyć zużycie prądu, a co jest szokujące, to niektóre firmy mogłyby zużywać nawet 80% mniej energii elektrycznej. Co się dzieje, że tak dużo pieniędzy wyrzucanych jest praktycznie w błoto?

lamp-2663053_960_720

Przyczyny nadmiernego zużycia prądu często są niezwykle prozaiczne. W wielu pomieszczeniach nie zainstalowano wystarczającej liczby okien lub chociażby świetlików dachowych, albo okna są, niestety tak zabrudzone, że nie dociera przez nie światło dzienne. Bardzo często lampy znajdujące się w halach produkcyjnych to stare energochłonne rozwiązania, albo zupełnie niewydajne lampy rtęciowe lub sodowe, nie mówiąc już o starych, niesprawnych oprawach oświetleniowych. W halach produkcyjnych bardzo często cały system oświetlenia pozostawia wiele do życzenia, bo wykonywany był zupełnie przypadkowo, bez żadnego profesjonalnego projektu. Innym problemem jest z kolei zapalanie lamp bez wyraźnej potrzeby lub niedostosowane natężenie światła.

Wystarczy jednak wprowadzić program naprawczy, a koszty jakie generuje zużycie energii elektryczne znacznie spadną, co przyczyni się do prawy rentowności zakładu produkcyjnego. Oto kilka wskazówek.

Zapewnij dostęp światła dziennego
W wielu sytuacjach do pracy odpowiednie jest naturalne światło dzienne. Wystarczy więc dobrze doświetlić pomieszczenia poprzez uporządkowanie przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie okien lub zamontowanie dodatkowych okien, jeśli jest taka potrzeba. Zainstalowane oświetlenie sztuczne powinno tylko uzupełniać i niwelować naturalne wahania natężenia światła. W tym celu najlepiej zainstalować automatyczną regulację, która zapewni odpowiednie natężenie światła, uruchamiając oświetlenie sztuczne w momentach spadku natężenia światła naturalnego, zidentyfikowanych przez system czujników.

Wyłączaj światło, gdy jest ono niepotrzebne
Wystarczy przejść się po halach i pomieszczeniach produkcyjnych, a z pewnością można się natknąć na miejsca, gdzie światło jest zapalone, ale nikt w danym miejscu nie przebywa. W takich sytuacjach korzystne jest zamontowanie czujników ruchu, które automatycznie wyłączą oświetlenie, gdy w ustalonym czasie nie wykryją ruchu w pomieszczeniu. Dzięki temu nie będzie sytuacji, w której pracownicy skończą pracę i wyjdą do domu, nie gasząc uprzednio światła. Ono wyłączy się samo.

Systemy komputerowego sterowania
Warto pomyśleć o zainstalowaniu komputerowego systemu sterowania światłem. Tu warto zapoznać się z ofertą chociażby na www.zpue.pl. Dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań zapewniona zostanie pełna funkcjonalność, a zużycie energii zostanie zminimalizowane do poziomu optymalnego. Systemy dają możliwość programowania, a sterowanie odbywa się automatycznie według wcześniej zdefiniowanego zapotrzebowania na oświetlenie. Całość oczywiście można dostosowywać ręcznie, w zależności od bieżących potrzeb. Całe zarządzanie energią odbywa się przy użyciu odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w dowolnym urządzeniu, takim jak komputer, laptop lub nawet tablet.

Postaw na LED
Modernizację starych systemów oświetleniowych oraz wszystkie nowe instalacje należy bezwzględnie planować i wykonywać w oparciu oprawy i źródła światła o wysokiej efektywności energetycznej. Takimi parametrami charakteryzują się oprawy i źródła światła wykonane w technice LED.

Cały, ledowy sprzęt oświetleniowy dzieli się na specjalistyczne oprawy zintegrowane z diodami LED w formie matryc lub modułów oraz na autonomiczne źródła światła, które są przeznaczone do pracy z oddzielnymi oprawami. W przypadku wykonywania nowych systemów oświetleniowych warto wykorzystywać pierwszy rodzaj sprzętu oświetleniowego. Tam, gdzie system jest po prostu modernizowany, właściwym rozwiązaniem będzie drugi typ opraw oświetleniowych.

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Porady eksperta

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

21 marca 2022
iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

23 grudnia 2021
Zadbaj o ogród jesienią

Zadbaj o ogród jesienią

5 listopada 2021