Ozonowanie – poznaj cenne wartości ozonu

Ozonowanie – poznaj cenne wartości ozonu

Ozonowanie – poznaj cenne wartości ozonu

Z wysokim zanieczyszczeniem powietrza zmagamy się już ponad kilkadziesiąt lat. Elektrownie emitujące szkodliwe dwutlenki węgla czy tlenki azotu, pyły węglowe, pary rozpuszczalników to zanieczyszczenia pochodzenia antropogenicznego.

30899900_374109066420432_2942303681548124160_n

Mówimy także o zanieczyszczeniach o charakterze naturalnym, które powstają m.in. w wyniku wybuchów wulkanów i pożarów lasów. Dodatkowo, niebezpieczne mikroorganizmy – bakterie, wirusy, grzyby przyczyniają się do skażenia powietrza. Wszystkie trujące substancje dostają się bezpośrednio do naszych płuc w procesie oddychania, przyczyniając się głównie do powstawania schorzeń układu oddechowego, zaburzeń reprodukcji i alergii. Od większości zanieczyszczeń atmosferycznych nie sposób się uchronić, ponieważ powstają one z przyczyn od nas niezależnych. Jednak w znacznym stopniu możemy poprawić jakość otaczającego nas powietrza za pomocą ozonowania. Czym jest ozonowanie i dlaczego warto go wykonywać?

Ozon – alotropowa odmiana tlenu o trójatomowej cząsteczce jest podstawowym składnikiem powietrza. Ozon to toksyczny i aseptyczny gaz o silnych właściwościach utleniających. Z tego względu, ozon wykorzystywany jest w procesie ozonowania, czyli skutecznej dezynfekcji. Za pomocą specjalnego urządzenia – ozonatora trwale likwiduje się roztocza, grzyby, alergeny, bakterie oraz nieprzyjemne zapachy. Obecnie ozonowanie stosuje się bardzo często, ponieważ jest to metoda ekologiczna, bezpieczna, a przede wszystkim efektywna. Dlatego dezynfekcji za pomocą ozonatorów poddawane są głównie pomieszczenia, m.in. szpitale, przychodnie, hotele, mieszkania, siłownie czy baseny. Ozonowane są także pojazdy użytku publicznego – karetki, taksówki, autobusy, autokary, tramwaje czy wozy policyjne.

Dużą popularnością cieszy się dezynfekcja mieszkań za pomocą generatorów ozonów. Ozon trwale usuwa nieprzyjemne zapachy, które wgryzają się w pomieszczenia, w ściany czy strukturę mebli, na przykład po paleniu papierosów, obecności zwierząt czy wykonywanych remontach. Ozonowanie zaleca się także w wypadku powodzi lub pożaru. Nadmiar wilgoci prowadzi do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów, których obecność negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

ie

Jak wygląda zabieg ozonowania i dlaczego warto go wykonywać?

Załóżmy, że wykonujemy zabieg ozonowania mieszkania. Można go podzielić na kilka etapów. Na początku przygotowujemy pomieszczenie. Należy wynieść wszystkie rośliny, a ważne dla nas przedmioty jak i elektronikę właściwie zabezpieczyć. Podczas trwania zabiegu należy wykluczyć obecność zwierząt. Dodatkowo, mieszkanie powinno zostać odpowiednio uszczelnione.

Po przygotowaniu pomieszczenia, należy rozstawić generatory ozonu, najlepiej na podwyższeniu. Dlatego ważne, aby wybrać dobrą i sprawdzoną firmę (np. firma Trioxygen), tak aby fachowcy dokładnie nas poinstruowali jak należy przygotować mieszkanie, a także co zrobić po zakończonym procesie dezynfekcji.

Ozonowanie jest w pełni bezpieczne i przynosi wiele korzyści. Zdecydowanie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy oraz trwale usuwa nieprzyjemne zapachy. Odpowiednio oczyszczone powietrze po ozonowaniu pozbawione jest szkodliwych drobnoustrojów czy alergenów, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko zachorowania na różne infekcje.

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Porady eksperta

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

21 marca 2022
iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

23 grudnia 2021
Zadbaj o ogród jesienią

Zadbaj o ogród jesienią

5 listopada 2021