Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze odkryli materiał, który zarówno pobiera, jak i emituje światło. Wśród wielu potencjalnych zastosowań, inżynierowie uważają, że perowskit otwiera nowe możliwości urządzeń przenośnych, w których wyświetlacze mogą pełnić także rolę ogniwa słonecznego.
Perowskit już wcześniej okazał się obiecującym absorberem promieniowania słonecznego. Z powodzeniem został do tej pory zastosowany w prototypowym ogniwie fotowoltaicznym opartym o grafen, które osiągnęło rekordową sprawność 15,6%. Zespół NTU dokonał odkrycia wykazującego na to, że materiał ten emituje także światło. Udało się to prawie przez przypadek, gdy fizyk Suma Tze Chien poprosił badacza Xing Guichuana, by poświecił laserem na nowy hybrydowy perowskit, nad którym aktualnie pracował. Ponieważ większość materiałów na ogniwa słoneczne dobrze pochłania światło, naukowcy byli tym bardziej zaskoczeni, że perowskit nie zaabsorbował fotonów, lecz je wyemitował.
Tym samym odkryto, że nowo opracowany materiał w ramach ekspozycji na światło może przechwytywać cząstki światła i przekształcać jew energię elektryczną lub odwrotnie. Poprzez regulację składu materiałumożna emitować szeroką gamę kolorów, co sprawia, że nadaje się on do wykorzystania jako wyświetlacz, tym bardziej, że materiał może być półprzezroczysty. Przykładowych zastosowań możebyć więcej. Dość wspomnieć o inteligentnych lampach, czy laserach nowej konstrukcji. Zespół naukowców złożył wniosek o patent na ów materiał do tworzenia ogniw słonecznych, a swoje badania szczegółowo opisał w czasopiśmie Science.
Źródło: gizmag